Naprawdę daleko. Droga Leolida do lepszego życia - bezpłatne bilety na film z Madagaskaru
Bezpłatne pokazy specjalne z udziałem twórców i bohatera filmu dokumentalnego w wielu miastach w Polsce!
By dotrzeć do szkoły
Film opowiada historię Leolida, młodego mieszkańca Madagaskaru, w której jak w lustrze odbija się obraz współczesnego życia na tej wyspie. Leolid w wieku 15 lat przeżył pożar swojej wsi w głębi wyspy, co pozbawiło go domu i rodziny. Postanowił dotrzeć do szkoły – pieszo, bez zapasów jedzenia, wody czy ubrań na zmianę. Po wędrówce bez przerw na sen dotarł do celu i ostatecznie wykształcił się na technika laboratoryjnego.
Nielegalne kopalnie kamieni
Przez pryzmat historii Leolida poznajemy mieszkańców Madagaskaru, doświadczonych przez pożary oraz dzieci pracujące w nielegalnych kopalniach kamieni szlachetnych i złota. Leolid pokazuje nam życie, którego samemu udało mu się uniknąć dzięki szansie, jaką otrzymał – życie ludzi wykluczonych, często odciętych od cywilizacji, których dzieci nie mają dostępu do szkoły. Dzieci, które nie mają szans na lepsze jutro, tak jak nie mieli ich rodzice.
“Naprawdę daleko” to pierwszy taki film w Polsce. Polska Fundacja dla Afryki zabiera nas w podróż do jednego z najuboższych państw świata. Ta podróż pozwala zrozumieć, jak wiele zależy od otrzymania szansy w odpowiednim momencie i jak wielką zmianę może przynieść nasza pomoc. O Madagaskarze większość Polaków wie tyle, ile można dowiedzieć się z popularnej animacji. Dzięki temu filmowi dokumentalnemu widzowie dowiedzą się, jak naprawdę wygląda ta niezwykła wyspa, ale też zrozumieją, z jakimi wyzwaniami i zagrożeniami muszą mierzyć się jej mieszkańcy – w większości z nich życie codzienne to walka o przetrwanie.
Film Polskiej Fundacji dla Afryki porusza zarówno bolesną tematyką, jak i pięknymi obrazami, otwierając oczy na rzeczywistość, której część Fundacja zmienia na lepsze.
Tytuł filmu: “Naprawdę daleko - Droga Leolida do lepszego życia”
Gatunek: Dokumentalny
Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Urban
Producent: Polska Fundacja dla Afryki
Producent wykonawczy: Maciej Syka
Zdjęcia i montaż: Adam L. Nurek
Czas trwania: 46 minut
Format: Kolor, 4k DCI
Język: Polski (lektor), malgaski (oryginalny dźwięk)
Kraj produkcji: Madagaskar, Polska
Rok produkcji: 2025
Muzyka: Rajery
Rajery - muzyk z Madagaskaru, samouk nazywany „Księciem Valihy”. To tradycyjny instrument szarpany, na którym Rajery uczył się grać potajemnie - mimo utraty palców prawej dłoni. Rajery koncertuje na całym świecie, jest członkiem zespołu 3MA.
Lista pokazów
Zapraszamy wszystkich serdecznie na pokazy z udziałem bohatera:
11 maja, Białystok, Kino „Ton” godz. 18:00;
12 maja, Kraków, Kino „Kijów” godz. 20:00;
13 maja, Lublin, Kino „Bajka” godz. 20:00;
14 maja, Bydgoszcz, Kino „Helios” godz. 18:00;
15 maja, Poznań, Kino „Helios” godz. 20:00;
16 maja, Warszawa, Kino „Wisła” godz. 20:00;
18 maja, Skarżysko-Kamienna, Kino „Centrum” godz. 14:00;
19 maja, Warszawa II, Kino „Wisła” godz. 20:00.