Dostęp do komputera w szkole ma ponad 95% uczniów. Założenia edukacyjne informatyki dla gimnazjów, ujęte w podstawie programowej, mogą zszokować wielu dorosłych, pamiętających jak na lekcjach uczono ich włączać komputer. Młodzi szaleją w internecie. Mniej niż 3% maturzystów decyduje się na egzamin z informatyki. Nieliczni gimnazjaliści potrafią obsłużyć komputer z oprogramowaniem innym niż Microsoft Windows.
Od idei się zaczyna…
Badania pokazują, że mimo powszechnego używania komputerów w edukacji uczniowie wcale nie potrafią ich obsługiwać - mówi Rafał Brzychcy, Prezes Fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania (FWiOO) – najczęściej uczą się obsługi konkretnych programów, które kosztują sporo, ale nie dają możliwości spojrzenia na język programu, czyli kod. Innymi słowy, dzieciaki uczą się jak coś działa natomiast nie wiedzą dlaczego.
Korzystając z wolnego i otwartego oprogramowania (WiOO) łatwo znaleźć odpowiedź dlaczego. Programy WiOO charakteryzują się otwartym dostępem do kodu programu i najczęściej są bezpłatne. Można samemu włączyć się w ich zmianę (czyli wpisywać poprawki) lub stworzyć nowy program bazując na tym, co już opracowali bardziej oświadczeni użytkownicy. Stosując WiOO można napisać grę, program do liczenia zadań matematycznych, „ożywić robota”, obsługiwać z powodzeniem komputer.
A kończy na czynach…
FWiOO postanowiła zaproponować Ministerstwu Edukacji Narodowej projekt, który pozwoli wypracować nowy program informatyki oparty na WiOO. Szkoły będą realizowały opracowane przez ekspertów scenariusze lekcji. Uczniowie i nauczyciele przetestują materiał. Ich uwagi i sugestie będą brane pod uwagę w tworzeniu ostatecznej wersji programu w formie publikacji. Cały okres testowania i dopracowania treści nauczania potrwa trzy lata. To długo, ale zajęcia muszą być wypracowane dla różnych szkół i poziomów zaawansowania uczniów.
Zaangażowanie młodych w tworzenie i korzystanie z WiOO nie tylko sprzyja kreatywności, ale uczy też społecznej aktywności – dodaje R. Brzychcy. – WiOO piszą wolontariusze z całego świata. Chcą, aby internet i komputery były dostępne i otwarte dla każdego, służąc mu w nauce i pracy.
Projekt „Strategia Wolnych i Otwartych Implementacji jako innowacyjny model zainteresowania kierunkami informatyczno-technicznymi oraz wspierania uczniów i uczennic w kształtowaniu kompetencji kluczowych” współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: FWiOO