Grudzień jest wyjątkowym miesiącem dla organizacji pozarządowych, bo to właśnie w ostatnim miesiącu kalendarzowego roku, a dokładniej – 5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji nasza Fundacja Q organizuje II Galę Wolontariatu, która jest spotkaniem podsumowującym nasze roczne działania. Wydarzenie odbędzie się 15 grudnia br. o godzinie 16:00 w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie.
Rok zmian
Tegoroczna edycja gali będzie skupiona wokół działań Fundacji Q oraz organizacji, które współpracowały z nami w ostatnim czasie w zakresie pomocy humanitarnej obywatelom Ukrainy będącym na terenie kraju, jak również osobom będącym w kryzysie uchodźczym. W ostatnim roku tworzyliśmy wiele inicjatyw, które niosły wsparcie zarówno ofiarom konfliktu zbrojnego na terenie Ukrainy, jak i wolontariuszom, którzy tę pomoc niosą.
Jako fundacja wyrośliśmy na gruncie kultury, ale przede wszystkim staramy się pomóc w tworzeniu społeczeństwa otwartego na dialog, pomoc i zrozumienie, dlatego od rozpoczęcia działań zbrojnych w Ukrainie – 24 lutego – rozpoczęliśmy działania pomocowe, które z czasem dotarły do ponad 10 000 osób.
2022 w inicjatywach
- Akcja Recykling Wspiera: Od 10 do 24 marca przeprowadziliśmy zbiórki niesprawnego lub niepotrzebnego sprzętu elektrycznego. W trakcie trwania tego projektu udało się zebrać 5.241,05 zł. Cały dochód z akcji został przekazany na wsparcie dla UA. Akcja była również ponawiana w biurze Eko Tech Lab oraz w trakcie tegorocznego City NGO.
- Power Bank dla pomocy: W trakcie inicjatywy zabezpieczano energię elektryczną i ciepło dla osób uchodźczych: trzy namioty z agregatami prądotwórczym oraz nagrzewnicami, stworzono punkty pomocowe oraz wsparcie psychologiczne dla wolontariuszy. W ramach działań Power Bank dla Pomocy funkcjonowała również przyczepa noclegowa, punkt terapeutyczny oraz pomoc psychologiczna od dyplomowanych psychologów i psychoterapeutów dla wolontariuszy. Obecnie namiot na granicy został przekazany w użytek harcerzom ZHP, którzy dodatkowo prowadzą tam punkt żywieniowy, natomiast dwa pozostałe służą na terenie Ukrainy: jeden z nich trafił bezpośrednio do Kijowa na pomoc, dla Fundacji Charytatywnej Daryii Sayed, gdzie pełni funkcję magazynu, natomiast drugi - ostatni namiot wyposażony w 8 noszy, agregat prądotwórczy oraz leki trafił na front i pełni funkcję szpitala polowego.
- Bezpieczna Przestrzeń: Stworzyliśmy platformę internetową, łączącą psychologów z wolontariuszami, którzy potrzebują wsparcia psychologicznego. Osoby działające pro publico bono znajdują się na pierwszej linii walki z trudną sytuacją na naszej wschodniej granicy i są bardzo narażone na różnego rodzaju traumy, dlatego oferujemy im darmową pomoc on-line od naszych dyplomowanych psychologów.
- Lekcje języka polskiego oraz szkolenia z kompetencji cyfrowych: Organizujemy darmowe lekcje języka polskiego dla obywateli Ukrainy, którzy obecnie przebywają w Polsce. Z zajęć regularnie korzysta regularnie prawie 30 osób. Równocześnie z zajęciami z języka polskiego - Fundacja Q organizuje darmowe zajęcia z kompetencji cyfrowych. Uczestnicy mają możliwość nauki używania komputerów, programów oraz działania w Internecie.
- Start w IT: Działamy z wykluczeniem cyfrowym, dlatego jesteśmy częścią szkoleń komputerowych, które prowadzą do nabycia kompetencji komputerowych ICT zgodnie z 5 obszarami standardu DIGCOMP na poziomie minimalnym A. Na terenie Podkarpacia ze szkoleń skorzystało ponad 350 osób w ponad 6 różnych gminach.
- EKO TECH LAB: Na przełomie maja i czerwca udało nam się otworzyć drugie biuro Fundacji Q na Podkarpaciu. W Rzeszowie powstał Eko Tech Lab, czyli miejsce, w którym każdy może oddać niepotrzebny, zepsuty sprzęt komputerowy lub elektroniczny. Nasi pracownicy naprawiają go, a następnie zostaje przekazany osobom potrzebującym. W ramach działań udało nam się naprawić 217 urządzeń.
- Projekt Fundacja Q & IOM: W sierpniu Fundacja Q rozpoczęła współpracę z Międzynarodową Organizacją ds. Migracji. W ramach pierwszej części inicjatywy utworzono trzy biura stacjonarne: Nowa Dęba, Rzeszów oraz Sanok. W projekcie pomocowym 1440 rodzin uchodźczych z terenu województwa Podkarpackiego otrzymało wsparcie finansowe od IOM. Dodatkowo pracownicy przeprowadzili wywiady środowiskowe, które pozwolą zabezpieczyć potrzeby uchodźców na kolejne miesiące. W kolejnym etapie projektu Fundacji Q udało się utworzyć kolejne biura w Krakowie i Katowicach, a z pomocy skorzystało ponad 3500 rodzin. Łącznie w dwóch etapach projektu udało się przekazać pomoc ponad 10 000 osób.
- Ukraina IT needs: W ramach współpracy z Global Business Coalition for Education, Theirworld oraz firmą HP Inc., udało nam się otrzymać wsparcie w postaci 1400 laptopów, z których znaczna część – 900 sztuk – została przekazana na teren Ukrainy do: Chatitable Fundation of Driya Sayed w Kijowie, Towarzystwu Kultury Polskiej im. Władysława Jagiełły w Gródku Jagiellońskim oraz gminie Czortków. Stamtąd laptopy zostały przekazane pobliskim szkołom. Pozostały sprzęt spełnia swoje zadanie na terenie Polski – część została przekazana do tzw. Czytelni Obywatelskich, placówek oświatowych, domów pomocy, m.in. Fundacji Domy Wspólnoty Chleb Życia siostry Małgorzaty Chmielewskiej oraz szczecińskiej Fundacji YOUkraine, ale również są bezpłatnie wypożyczana osobom potrzebującym, np. w biurach Fundacji Q.
Gala Wolontariatu
Gala Wolontariatu odbędzie się już 15 grudnia br. o godzinie 16.00. Podczas gali będziemy mogli uczestniczyć między innymi w debacie o wolontariacie w czasie wojny, którą poprowadzą przedstawiciele grupy Parasol - grupy, która w listopadzie 2022 roku została uhonorowana nagrodą Prezydenta RP "Dla dobra wspólnego". Kolejnym punktem programu jest panel Piotra Brysacza i Mateusza Styrczuli skupiający się na Wydawnictwie Paśny Buriat oraz tematyce kultury wschodniej.
Oczywiście na wydarzeniu nie zabraknie muzyki. Będziemy mogli usłyszeć pieśni tradycyjne w wykonaniu grupy Swada, a na zakończenie zagra dla nas Gordiy Starukh – muzyk pochodzący ze Lwowa. Gordiy w swojej twórczości wykorzystuje tradycyjny repertuar, przekształcając go na nowoczesne środki wyrazu.
Cały program gali będzie można śledzić na naszej stronie, gdzie prowadzona będzie transmisja online.
Plan III Gali Wolontariatu:
16:00 | Rozpoczęcie Gali oraz przedstawienie działań Fundacji Q w minionym roku:
● powitanie gości
● film podsumowujący inicjatywy Fundacji Q w 2022 roku
● rozgadanie statuetek „Napędzamy do działania”
● wideo przedstawicieli HP Inc.
17:00 | Pieśni tradycyjne w wykonaniu grupy Swada
17:15 | Przerwa
17:45 | Wolontariat w czasie wojny na przykładzie Grupy Parasol
● debata z przedstawicielami podkarpackiej Grupy Parasol
18:15 | Pieśni tradycyjne w wykonaniu grupy Swada
18:25 | Przerwa
19:00 |Trzeba rozumieć, a nie widzieć, widzieć to jeszcze za mało
● panel Piotra Brysacza i Mateusza Styrczuli – Wydawnictwo Paśny Buriat
● idea wydawnictwa zanurzonego we wschodniej kulturze
● opowieść o książce Mateusza Styrczuli „Pogranicza. Krótki kurs budowania granic. Reportaże z Bałkanów, Etiopii, Europy Wschodniej, Kaukazu, Polski i Ziemi Świętej"
19:50 | Pieśni tradycyjne w wykonaniu grupy Swada
20:00 | Koncert galowy – Gordiy Starukh (Гордій Старух)
20:40 | Zakończenie
Bądźcie z nami!
Szczegółowe informacje o zaproszonych gościach oraz artystach:
Grupa Parasol: strona internetowa, Facebook
Paśny Buriat: strona Paśny Buriat, Facebook
Grupa Swada: Soundcloud, Facebook
Gordiy Starukh: Facebook
Więcej o Fundacji Q:
Kontakt: E: kontakt@fundacjaq.pl T: +48 530-282-061
Źródło: Fundacja Q