Najważniejsze aspekty instalacji i używania programów księgowych w NGO
Wiele organizacji pozarządowych pyta nas często o to, na jakich zasadach może być instalowany program księgowy. W praktyce funkcjonuje kilka modelu licencjonowania programów księgowych dla stowarzyszeń i fundacji, które decydują o tym, w jaki sposób można korzystać z aplikacji oraz ile to będzie kosztowało dzisiaj i w przyszłości.
Wiele organizacji pozarządowych pyta nas często o to na jakich zasadach może być instalowany program księgowy. W praktyce funkcjonuje kilka modelu licencjonowania programów księgowych dla stowarzyszeń i fundacji, które decydują o tym w jaki sposób można korzystać z aplikacji oraz ile to będzie kosztowało dzisiaj i w przyszłości.
Zajmijmy się zatem dwoma najpopularniejszymi modelami instalacji programów księgowych:
a) instalacja na wielu stanowiskach w ramach jednej licencji na organizację;
b) instalacja na jednym głównym stanowisku i dopłaty za kolejne stanowisko.
Już na pierwszy rzut oka jesteśmy w stanie sami wykazać zasadnicze różnice pomiędzy tymi zasadami. W pierwszym przypadku konkretna organizacja pozarządowa kupuje jedną licencję i może instalować program księgowy na wielu komputerach, bez ograniczeń. W drugim przypadku organizacja kupując licencje otrzymuje z nią jedynie możliwość zainstalowania programu księgowego na jednym komputerze w biurze. Jeżeli istnieje konieczność instalacji na dodatkowym komputerze, to należy dokupić kolejne rozszerzenie. Z punktu widzenia kosztów zakupu i wdrożenia, korzystniejszym jest oczywiście pierwszy sposób licencjonowania oprogramowania księgowego.
Program księgowy LeftHand dla Stowarzyszeń i Fundacji jest licencjonowany zgodnie z pierwszą zasadą, czyli kupując jedną licencję na swoją organizację można go instalować na dowolnej liczbie komputerów. Daje to oczywiście duże oszczędności finansowe w organizacji ale dodatkowo sprawia, że praca na programie LeftHand staje się bardzo elastyczna. Wyobraźmy sobie sytuację, gdy program LeftHand do Stowarzyszeń i Fundacji jest zainstalowany na komputerze w biurze organizacji oraz na prywatnym komputerze w domu księgowej. Księgowa nie zawsze zdąży wykonać wszystkie operacje w pracy i chce je dokończyć w domu. Bez problemu wykonuje kopię zapasową danych, łatwo przenosi ją na komputer prywatny (na ten temat postaramy się w przyszłości przygotować osobny artykuł) i może spokojnie dokończyć pracę w domu. Następnie przenosi rezultaty tej pracy na komputer w biurze.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z wersją testową programu LeftHand dla Stowarzyszeń i Fundacji, wypełniając formularz na stronie:
http://www.lefthand.pl/pl/subsites/program_ksiegowy_dla_stowarzyszen/ Zapraszam również do zadawania mi ważnych dla Państwa pytań, wysyłając je na mój adres email: katarzyna.milewska@lefthand.com.pl lub dzwoniąc do mnie na numer (22) 427 37 18 lub 505 971 270.
Postaram się odpowiedzieć na wszystkie.
Autorka: Katarzyna Milewska, specjalistka ds. stowarzyszeń i fundacji w firmie LeftHand
Źródło: LeftHand Sp. z o.o.