Najpiękniejsze filmy z całego świata – oglądaj za darmo na XII MFFD HumanDOC [patronat ngo.pl]
Zbliża się XII edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDOC. Na widzów czeka 25 światowej klasy filmów, archiwalne filmy dokumentalne i ciekawi goście. Wszystko do obejrzenia za darmo od 2 do 5 grudnia.
Obraz świata w soczewce
W XII już odsłonie kina faktu na widzów czeka 25 filmów z całego świata – pięknych kadrów, poruszających historii, których siłą jest nieuchronna świadomość realności przedstawianych zdarzeń.
Osią festiwalu są oczywiście prezentowane dokumenty, ale część z nich zostanie opatrzona komentarzem eksperckim lub połączona z debatą, by widzowie mogli wynieść z seansu więcej niż tylko duchowe przeżycia.
Tak będzie z doskonałym dokumentem „Złapani w Sieci | V siti reż. Barbora Chalupová i Vít Klusák, który w zasadzie jest zapisem eksperymentu społecznego. Dokumentaliści posadzili przed monitorami dorosłe aktorki wyglądające jak 12-letnie dziewczynki i sprawdzali, co się stanie, a wszystko rejestrowały kamery.
– Film „Złapani w sieci” pokazuje skalę wykorzystywania seksualnego dzieci w internecie. Efekty tego kontrowersyjnego eksperymentu są porażające: 3 aktorki, 3 pokoje, 10 dni i 2458 seksualnych ofert w kierunku dziewczyn, które teoretycznie są 12-latkami. Dokument w dobitny sposób pokazuje techniki manipulacyjne i wyrafinowane sztuczki, stosowane przez dorosłych w celu zdobycia zaufania dzieci i późniejszego wykorzystania. Ten film niewątpliwie powinien zobaczyć każdy rodzic – mówi Monika Kamińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która jest partnerem tegorocznego Festiwalu HumanDOC.
– Jako Fundacja od 30 lat pomagamy dzieciom, które doświadczyły przemocy i wykorzystania seksualnego, prowadzimy też szereg działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci w sieci, dlatego po filmie zapraszamy na debatę z udziałem ekspertów, którzy skomentują film i będą rozmawiać o problemie seksualnego wykorzystywania dzieci w internecie.
Dokument „Złapani w sieci” zostanie wyemitowany w sobotę, 4 grudnia o godz. 19:30. Tuż po filmie, około 21:10 odbędzie się debata. Całość dostępna będzie online, za darmo na https://vod.humandoc.pl/ (wymagana jest rejestracja).
Fake – news i dezinformacja w służbie władz
Dzień wcześniej, w piątek 3 grudnia, fani HumanDOC zaproszeni zostaną do Kinoteki, gdzie stacjonarnie pokażemy film „Tysiące małych ran” opowiadający o tym, jak prezydent Filipin wykorzystuje media społecznościowe i fake-newsy do kreowania jego wersji rzeczywistości. Projekcja zostanie poprzedzona debatą ekspercką, w której prof. Dorota Heidrich wraz z dr Justyną Nakonieczną – Bartosiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego zdemaskują mechanizmy manipulacji opinią publiczną. Debatę poprowadzi dziennikarka pracująca dla CNN oraz Francuskiej Agencji Prasowej, Magdalena Chodownik.
Najnowsze produkcie i dokumenty archiwalne
W festiwalowy weekend na widzów czeka aż 25 najwyższej klasy dokumentów, w tym walczący o nominację do Oscara, fabularyzowany dokument Ala Kachuu (film zdobył ponad 30 nagród) pokazujący, ile wiary i wewnętrznej siły trzeba, by wyrwać się z tradycji na rzecz realizacji własnych pragnień.
W dokumencie „Gdzie jest nasz dom?” spojrzymy na kwestię zdrady i rozwodu rodziców z perspektywy dzieci. Piękne, kalejdoskopowe zdjęcia i niezwykle celne przemyślenia młodych bohaterów zabiorą nas w mozaikową podróż w głąb dziecięcych emocji.
Zaś brazylijska reżyserka Moara Passoni pokaże nam zmagania młodej dziewczyny z anoreksją w wielokrotnie nagradzanym, fascynującym obrazie „Ekstaza”, gdzie każdy kadr jest w zasadzie geometrycznie przemyślaną odrębną opowieścią.
Organizatorzy mają również dla widzów kilka niespodzianek. Wśród nich jest pakiet 6 dokumentów archiwalnych – najstarszy jest z 1947 roku.
– Dzisiejsze możliwości pozwalają przywrócić blask dawnym produkcjom. Postanowiliśmy to wykorzystać, a jednocześnie pokazać widzom, że kwestie zrównoważonego rozwoju, choć wcześniej tak nie nazwane, budziły ciekawość dokumentalistów już kilkadziesiąt lat temu – mówi Izabela Żbikowska z Festiwalu HumanDOC. Dodaje, że filmy będzie można oglądać o dowolnej porze w sobotę i niedzielę (4-5 grudnia) na platformie vod.humandoc.pl w sekcji „Zrównoważony Rozwój w starym stylu”.
HumanDOC – do zobaczenia!
Pokazy festiwalowe i spotkania z twórcami odbędą się głównie online na platformie festiwalu vod.humandoc.pl, a także w Kinotece PKiN, w Staromiejskim Domu Kultury oraz Kinie Amondo.
Szczegóły na https://vod.humandoc.pl/