Towarzystwo Samorządowe aktywnie działa na rzecz rozwoju samorządności, podtrzymywania aktywności mieszkańców oraz umacniania więzi lokalnych. Ważną częścią misji są przedsięwzięcia związane z upowszechnianiem kultury i ochroną dziedzictwa lokalnego. Dlatego w dorobku wydawniczym znajdują się publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, umacniają tożsamość lokalną i uwrażliwiają na potrzebę troski o dziedzictwo historyczne regionu.
Wszystkie przeprowadzone inicjatywy spotykają się z dużym uznaniem i zainteresowaniem społeczności. Realizacja działań możliwa jest dzięki pracy społecznej mieszkańców, wsparciu sponsorów i pozyskiwanym grantom. Dotychczasowe środki umożliwiły urzeczywistnienie wielu zadań i wywołały nowe potrzeby oraz pomysły na udokumentowanie, odkrywanie i upamiętnienie historii lokalnej.
W 2022 roku Towarzystwo Samorządowe zrealizowało projekt, który polegał na wydaniu publikacji pn. „Mieszkańcy Ziemi Kłodawskiej w powstaniu styczniowym 1863 r.”. Fundusze pozyskano od Samorządu Województwa Wielkopolskiego i z Gminy Kłodawa. Celem było zwiększenie świadomości i upowszechnienie wiedzy na temat wysiłku organizacyjnego i zbrojnego poniesionego przez społeczeństwo polskie w walkach o niepodległość w XIX w., ze szczególnym uwzględnieniem powstania styczniowego 1863 r., poprzez ukazanie indywidualnego uczestnictwa i zaangażowania osób związanych z lokalną społecznością miasta i gminy Kłodawa.
Działanie polegało na opracowaniu i wydaniu publikacji przedstawiającej kilkanaście szkiców biograficznych powstańców styczniowych 1863 r. związanych z Ziemią Kłodawską. Pozwoliło to na przybliżenie czytelnikom wielu faktów związanych z organizacją i przebiegiem powstania oraz sylwetek jego uczestników, osób zasłużonych dla lokalnej społeczności i kraju. Publikacja ukazała się w formie książkowej a jej wersja elektroniczna jest dostępna na stronie Internetowej www.ts.konin.pl Otrzymali ją bezpłatnie zainteresowani mieszkańcy gminy Kłodawa, a także biblioteki publiczne i szkolne.
Zrealizowane zadanie jest odpowiedzią na współczesne autentyczne zainteresowanie lokalną historią. Uwzględnia potrzebę międzypokoleniowej transmisji wiedzy podtrzymującej pamięć o dziejach i ludziach na przestrzeni lat, którzy tworzyli historię lokalną udzielając się w różnych sferach życia kulturalnego, społeczno-gospodarczego i publicznego. Ponadto wynika m.in. z działań służących utrwaleniu i upowszechnieniu wiedzy o lokalnej historii podejmowanych przez Towarzystwo Samorządowe z udziałem lokalnych społeczności, których efektem jest m.in. prowadzona od 2014 roku akcja odnowy zabytków cmentarnych na terenie gminy Kłodawa.
Źródło: Towarzystwo Samorządowe w Koninie