Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Komisja Europejska opublikowała w lipcu 2013 r. nowe dane na temat liczby studentów, nauczycieli akademickich oraz innych pracowników wyższych uczelni, którzy skorzystali z programu Erasmus w roku akademickim 2011-2012. 252 827 europejskich studentów i 46 527 pracowników uczelni wyższych otrzymało w ramach programu Erasmus wsparcie finansowe przeznaczone na wyjazdy za granicę, które są związane ze studiami, praktykami zawodowymi, działalnością dydaktyczną lub szkoleniami. Według najnowszych danych od rozpoczęcia programu wymiany Erasmus w 1987 r. ponad 3 miliony studentów skorzystały z tych unijnych stypendiów.
Dane statystyczne obejmujące rok akademicki 2011-2012 pokazują, że program umożliwił rekordowej jak dotąd liczbie 250 tys. studentów uczestniczących w programie Erasmus spędzenie części studiów wyższych za granicą lub podjęcie stażu w zagranicznej spółce, tak by wzrosły ich szanse na rynku pracy.
Ponad 46 500 kadry akademickiej i administracyjnej również otrzymało wsparcie z programu Erasmus na wyjazdy za granicę w celach dydaktycznych lub szkoleniowych, co ma pomóc w poprawieniu jakości nauczania i uczenia się w 33 państwach uczestniczących w programie (państwa członkowskie Unii Europejskiej, Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria i Turcja).
Wśród państw uczestniczących w programie Erasmus najczęściej wybieranym przez studentów miejscem w roku akademickim 2011-2012 były Hiszpania, Francja i Niemcy. Studenci z Hiszpanii stanowili również najliczniejszą grupę wyjeżdżających, przed studentami z Niemiec i Francji (zob. MEMO/13/647).
Prawie 205 tys. studentów, około 80% wszystkich stypendystów programu Erasmus w roku akademickim 2011-2012, zdecydowało się spędzić średnio sześć miesięcy za granicą na uczelni lub w innej instytucji szkolnictwa wyższego w ramach swoich studiów uniwersyteckich. Liczba studentów wybierająca ten wariant wzrosła o 7,5% w porównaniu do poprzedniego roku.
Staże w spółkach nadal wzbudzają coraz większe zainteresowanie – uczestnictwo w takich programach wzrosło o 18% w stosunku do poprzedniego roku. W roku 2011-2012 z takiej możliwości skorzystał co piąty uczestnik programu Erasmus, czyli prawie 50 tys. osób.
Liczba stypendiów programu Erasmus w większości krajów uczestniczących w programie jest znacznie mniejsza niż liczba chętnych. Średnie stypendium Erasmusa, mające pokryć część dodatkowych kosztów utrzymania za granicą i podróży, wynosiło 252 euro. Stypendium, którego wysokość nie zmieniała się w ciągu ostatnich trzech lat, jest uzupełniane w niektórych krajach przez fundusze krajowe, regionalne lub instytucjonalne.
Erasmus+, nowy unijny program na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu, który ma się rozpocząć w styczniu 2014 r., będzie się opierał na doświadczeniach Erasmusa, oferując 4 mln osób możliwość studiowania, nauczania, pracy w ramach wolontariatu i uczestnictwa w szkoleniach za granicą do 2020 r.
Nowy program ma dysponować budżetem w wysokości ok. 14,5 mld euro – 40% więcej, niż wynosi finansowanie na obecne programy mobilności na rzecz kształcenia i szkolenia. Erasmus+ zastąpi program „Uczenie się przez całe życie” (Erasmus, Leonardo da Vinci, Comenius, Grundtvig), jak również programy „Młodzież w działaniu”, Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink oraz program współpracy dwustronnej z krajami uprzemysłowionymi.
Kontekst
W swojej strategii dotyczącej modernizacji szkolnictwa wyższego (IP/11/1043) Komisja podkreśliła konieczność zwiększenia szans studentów na zdobycie umiejętności dzięki studiom lub szkoleniom za granicą. Unijny cel dotyczący ogólnej mobilności studentów do końca obecnego dziesięciolecia wynosi co najmniej 20%. Obecnie dzięki wsparciu z programu Erasmus lub innych środków publicznych lub prywatnych około 10% unijnych studentów studiuje lub odbywa staż za granicą. Około 4,5% otrzymuje stypendium z programu Erasmus.
Aby uczcić przekroczenie progu 3 mln stypendystów programu, Erasmus Student Network wytypował z każdego uczestniczącego państwa studentów biorących udział w wymianie w roku akademickim 2012-2013, aby reprezentowali ten szczególny moment. Wszystkie te osoby twierdzą, że doświadczenia z pobytu na stypendium Erasmusa przewyższyły ich oczekiwania, wzbogacając ich życie osobiste i zawodowe. Wielu absolwentów programu Erasmus, w tym niektóre dobrze znane w Europie twarze, wyraziło podobne opinie.
Program Erasmus nie jest jedynie programem finansowania wymiany studentów i kadry: wspiera również wspólne projekty, szkoły letnie i sieci, mając na celu poprawę funkcjonowania systemu edukacji, tak by odpowiadał on na zapotrzebowanie rynku pracy i całego społeczeństwa.
Dodatkowe informacje
Dane statystyczne dotyczące programu Erasmus
Androulla Vassiliou na Twitterze @VassiliouEU
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.