Stowarzyszenie Regionalne Centrum Wolontariatu przedstawia laureatów konkursu "Barwy Wolontariatu". Zostali oni nagrodzeni podczas Śląskiej Gali Wolontariatu, która odbyła się 5 grudnia 2013 r. w Miejskim Domu Kultury Bogucice-Zawodzie. Na krótkich filmikach można zobaczyć, kim są zeszłoroczni zwycięzcy.
Koniec roku zawsze sprzyja dokonywaniu różnych podsumowań, czy to w życiu osobistym – czy udało się zrealizować postanowienia noworoczne, czy też w firmach, instytucjach poprzez różnego rodzaju sprawozdania, raporty. Regionalne Centrum Wolontariatu w Katowicach również robi taki bilans. Jednym z nich jest Śląska Gala Wolontariatu, która odbyła się 5 grudnia 2013 r. Takie wydarzenie, to świetna okazja do wyróżnienia, nagrodzenia, ale także wyrażenia wdzięczności dla tych wolontariuszy, którzy przez cały mijający rok wykazywali się dużym zaangażowaniem w podejmowanym wolontariacie. W tym roku kapituła miała nie lada trudne wyzwanie przy dokonywaniu wyboru. W efekcie końcowym spośród nadesłanych zgłoszeń wybrała pięciu laureatów, a także przyznała dwa wyróżnienia.
Wyróżnienie: Adam Wrzesiński
Wolontariusz działający w Stowarzyszeniu AS. Pomaga osobom z zespołem Aspergera w przystosowaniu się do życia w społeczeństwie. Mimo, że sam jest zmaga się z tą chorobą , to nie stanowi to dla niego przeszkody w udzielaniu korepetycji, rad, a także wymianie doświadczeń z ludźmi z całego świata.
Wyróżnienie: Klub Aktywnych Seniorów przy GCOP
Klub ma szerokie spektrum działania. Organizuje pikniki dla członków, zajęcia plastyczne dla dzieci, produkuje figurki gipsowe, ale także pomaga w organizacji przeróżnych turniejów i imprez. Wolontariuszki - seniorki są Bajkowymi babciami (czytają książki przedszkolakom). Aktywni seniorzy swój czas poświęcają także chorym w hospicjach oraz potrzebującym z Domów Opieki.
3. Miejsce: Patrycja Lukasek
Działa w Stowarzyszeniu na rzecz społeczności lokalnych "Mocni razem". Swoją historię z wolontariatem rozpoczęła od aktywizacji chłopaka z dziecięcym porażeniem mózgowym. Odniosła sukces, a teraz jest aktywną, zaangażowaną w to, co robi wolontariuszką.
2. Miejsce: Dominika Mikoda
Wolontariuszka w Stowarzyszeniu "Wielkie serce", które zajmuje się dziećmi z zespołem Downa. Sądzi, że na pomocy im zyskuje więcej niż daje. Swoim podopiecznym- nazywanym przez nią "naszymi dzieciakami" -oddała całe swoje serce.
2. Miejsce: Agnieszka Malewska
Działa w Stowarzyszeniu Aktywne Życie. Uczestniczyła w Tour de Europe, w trakcie którego zostały sprawdzone dworce w 10 stolicach Europy pod kątem dostępności dla osób na wózkach. Zajmuje się drużyną rugby na wózkach. Czerpie z tego dużo radości i przyjemności.
W 2013 r. przypadły równolegle dwa pierwsze miejsca.
1. Miejsce: Klub Młodego Wolontariusza przy Miejskim Przedszkolu Integracyjnym nr 3 w Lublińcu
Klub działa od 3 lat i przeprowadza różnorakie akcje m.in. dla dzieci z domu dziecka czy z oddziału pediatrycznego lublinieckiego szpitala. Przedszkolaki bawią się, wspierają, a także opiekują się swoimi rówieśnikami, którzy są niepełnosprawni.
1. Miejsce: Mateusz Przybyła
Do Stowarzyszenia Aktywne Życie dołączył dzięki swojej pasji - fotografii. Jednak szybko zaangażował się w życie drużyny rugby- uczestniczy w wszystkich treningach, meczach wyjazdowych, stał się serwisantem wózków. Skonstruował specjalnie zaprojektowany wózek dla drużyny "Dragons'ów". Jest pomysłodawcą i organizatorem projektu "Niezniszczalni?", czyli wystawy fotograficznej pokazującej zawodników na wózkach z dołączonymi komentarzami opisującymi to, co doprowadziło ich do niepełnosprawności.
Osoby, które zostały nagrodzone i wyróżnione stanowią niewątpliwie przykład dla innych. Pokazują, że wolontariat, to nie tylko ‘darmowa orka’, ale przestrzeń przekazywania dobra i zdobywania doświadczenia.