Nagrody za innowacyjność w polityce 2018: Gdańsk wygrywa w kategorii Prawa Człowieka
W sobotę podczas uroczystej gali w wiedeńskim ratuszu po raz drugi wręczono Nagrody Instytutu Innowacji w Polityce dla najlepszych projektów politycznych z całej Europy. Jury składające się z 1053 obywateli 47 krajów Rady Europy wybierało z ponad 600 nominowanych projektów w ośmiu kategoriach. Do finału zakwalifikowano 80 inicjatyw, nagrodę dostało osiem projektów. Wśród zwycięzców znalazł się projekt z Gdańska.
Wiedeń, 17 listopada 2018 r. – Nagroda "Innowacje w polityce" wyróżnia wyjątkowe inicjatywy polityczne niezależnie od przynależności partyjnej, orientacji politycznej czy regionu. 450 gości, w tym parlamentarzyści, burmistrzowie i członkowie rządów z 15 krajów europejskich, poznali najlepsze projekty i ich twórców w wielkiej sali wiedeńskiego ratusza. Osiem projektów z Polski znalazło się w finale. W kategorii PRAWA CZŁOWIEKA zwyciężył polski projekt „Gdański model integracji imigrantów” zgłoszony przez Prezydenta Miasta Gdańsk, Pawła Adamowicza.
Ponad 1000 osobowe jury wybrało po jednym zwycięzcy w każdej z ośmiu kategorii głosując poprzez dedykowaną platformę internetową. W tym roku nagrodzone projekty pochodzą z Polski, Belgii, Francji, Niemiec, Szwecji i Wielkiej Brytanii. W kategorii SPOŁECZEŃSTWO zwyciężył projekt Komisji Europejskiej.
"Naszym nadrzędnym celem jest wzmocnienie demokracji w Europie. Pokazujemy, jak odważni, kreatywni i demokratyczni politycy przełamują istniejące bariery. Poprzez nagrody prezentujemy ich projekty ogólnoeuropejskiej publiczności, tak aby najlepsze idee polityczne mogły być wykorzystane również w innych regionach i krajach" – powiedział Edward Strasser, współzałożyciel Instytutu Innowacji w Polityce.
Zwycięskie projekty według kategorii to:
SPOŁECZEŃSTWO: „Europejski Korpus Solidarności” – JEAN-CLAUDE JUNCKER
Europejski Korpus Solidarności pozwala młodym ludziom uczestniczyć w projektach charytatywnych w całej Europie. Korpus oferuje pracę wolontariacką, stanowiska nauczycielskie i pracę w projektach prowadzonych przez uprawnione organizacje.
DEMOKRACJA: „Włączanie obywateli w serce prac parlamentarnych” – ERIC BUGE, FRANCOIS DE RUGY, PAULA FORTEZA, CÉCILE UNTERMAIER
W 2018 r. francuskie Zgromadzenie Narodowe utworzyło platformę open source dla demokracji uczestniczącej, w ramach której 13 475 obywateli wniosło już około 150 000 artykułów na tematy takie jak: "Zwalczanie fake news", "Kobiety i nauka" czy "Zmiana ekologiczna".
PRAWA CZŁOWIEKA: „Gdański model integracji imigrantów” – PAWEŁ ADAMOWICZ
Prezydent Paweł Adamowicz stworzył międzysektorowy zespół ds. integracji, którego celem jest zapewnienie równej jakości życia imigrantom. Projekt obejmuje promocję umiejętności indywidualnych (szkolenie antydyskryminacyjne), projekty specjalne (letnia opieka nad dziećmi romskimi żebrzącymi na ulicy), rozwiązania dla rynku pracy.
SPOŁECZNOŚĆ LOKALNA: „Każdy, każdego dnia w Barking i Dagenham” – SAIMA ASHRAF, DARREN ROD WELL
„Każdy, każdego dnia” jest inicjatywą w Barking and Dagenham, najbiedniejszej dzielnicy Londynu. Zachęca i wspiera mieszkańców do wykorzystania swoich umiejętności w praktycznych, wspólnych działaniach w ich sąsiedztwie oraz do dzielenia się zasobami. Każdy może zasugerować działania, które wspiera zespół projektowy.
EKOLOGIA: „Regiothek” – ERIKA TRÄGER
Regiothek to platforma internetowa w Bawarii służąca wspieraniu przejrzystości w drodze żywności "od pola do stołu". Sieci dostaw są wyświetlane geograficznie, aby pomóc małym gospodarstwom rolnym, sklepom spożywczym i restauracjom, co wpływa na wzrost świadomości wśród konsumentów.
DOBROBYT: “Kreatywny i cyfrowy dystrykt Charleroi” – ABD-SAMAD HABB ACHI, PAUL MAGNETTE
Charleroi, byłe miasto belgijskie, położone w regionie węgla i stali, jest jednym z najbardziej społecznie upośledzonych miast Europy Zachodniej. Bezrobocie wśród młodzieży wynosi ponad 40%. Plan CATCH na rzecz wzrostu gospodarczego skupia się na nowych sektorach gospodarki. Mały zespół wdraża cyfrową transformację miasta i tworzy nowe miejsca pracy oraz wspiera współpracę pomiędzy samozatrudnionymi, firmami rozpoczynającymi działalność, inkubatorami i dużymi firmami.
MIEJSCE PRACY: „Pojedynek szefów kuchni” – SPARING CAMILLA ANDERSSON
W Szwecji brakuje 5 000 wyszkolonych kucharzy, a jednocześnie coraz mniej młodych ludzi ubiega się o tę pracę. Pojedynek kulinarny zainicjowany przez Camilla Sparring znacznie zwiększył zainteresowanie tym zawodem. W 2018 r. pojedynki kulinarne zorganizowano już w 7 społecznościach szwedzkich, wzięło w nich udział 2 500 uczniów.
JAKOŚĆ ŻYCIA: #FreeInterrai – ALEXANDER GRAF LAMBSDORFF, REBECCA HARMS, VINCENT-IMANUEL HERR, MARTIN SPEER, ISTVÁN UJHELYI, MANFRED WEBER
W 18. rocznicę urodzin wszyscy obywatele UE otrzymają kartę z pozdrowieniami, informacje o mobilności w Europie oraz karnet Interrail na bezpłatne podróżowanie koleją w ciągu jednego miesiąca. Dzięki #FreeInterrail latem 2018 roku 15 000 młodych Europejczyków po raz pierwszy pojechało i poznało swój kontynent.
O nagrodach "Innowacja w Polityce" (Innovation in Politics Awards)
Europejskie Nagrody Innowacje w Polityce (Innovation in Politics Awards) przyznawane są co roku przez Instytut Innowacji w Polityce. Zwycięzcy są wybierani przez jury z 47 krajów Rady Europy. Nagroda jest poświęcona stałemu rozwojowi i wzmacnianiu innowacyjnej polityki demokratycznej i administracji publicznej w Europie. Wyróżnia ona innowacyjne i odważne projekty ze sfery politycznej, które mogą służyć jako dobre praktyki dla wszystkich krajów europejskich.
Instytut Innowacji w Polityce (Innovation in Politics Institute) ma główną siedzibę w Austrii, działa w 12 krajach Europy (Austria, Belgia, Bułgaria, Francja, Irlandia, Litwa, Niemcy, Polska, Szwajcaria, Szwecja, Włochy, Wielka Brytania). Inicjatywę wspiera w ramach partnerstwa wiele renomowanych think tanków i fundacji w Europie: Act.Now w Wiedniu, Das Progressive Zentrum w Berlinie, Dublin City University, Bułgarska Szkoła Polityki, EuropaNova w Paryżu, Europejskie Forum Alpbach, Stowarzyszenie 61, THINKTANK, Centrum Stosunków Międzynarodowych, Szkoła Liderów, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Fundacja Wspomagania Wsi, Kongres Kobiet, Aśoka.
Źródło: Instytut Innowacji w Polityce