Konkurs 'Pro Publico Bono' został jednym z laureatów tegorocznej nagrody TOTUS, określanej mianem 'katolickiego Nobla'.
Warszawa, 13.10 (KAI)
Poeta ks. Jan Twardowski, aktorka Maja Komorowska i konkurs “Pro Publico Bono” to laureaci tegorocznej nagrody TOTUS, określanej mianem “katolickiego Nobla”. Nagrody w trzech kategoriach rozdano 13 października podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie. Wzięli w niej udział m.in. premier Jerzy Buzek, marszałek Sejmu Maciej Płażyński, parlamentarzyści, osobistości świata kultury oraz przedstawiciele Episkopatu Polski.
W kategorii “promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza, nagrodę TOTUS 2001 otrzymali ex equo: dr inż. Stanisław Jabłonka z Wrocławia oraz Centrum Młodzieży “U Siemachy” z Krakowa. Dr inż. S. Jabłonka jest pracownikiem naukowym Politechniki Wrocławskiej. Jako ojciec niepełnosprawnego syna Macieja od wielu lat jest związany ze środowiskiem osób upośledzonych umysłowo i ich rodziców. Był inicjatorem powstania pierwszego we Wrocławiu przedszkola dla dzieci specjalnej troski, założył Warsztaty Terapii Zajęciowej “Wspólnota” we Wrocławiu, z których korzysta 50 dzieci. Odbierając podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie statuetkę Anioła, powiedział: “Co ja takiego zrobiłem? – wykonuję tylko moją pracę”.
To samo powtórzył za nim premier Jerzy Buzek, który był inicjatorem i głównym patronem konkursu “Pro Publico Bono” nagrodzonego za promocję nauczania papieskiego. “Wszyscy, niezależnie od tego, jaką rolę pełnimy i na jaką skalę podejmujemy decyzje, zabiegamy o to, żeby na koniec życia móc powiedzieć: zrobiliśmy to, co do nas należało – mówił premier Buzek, który podziękował osobom i organizacjom pozarządowym nagrodzonym “katolickimi Noblami” za pomoc w budowaniu demokratycznego państwa. –Wszyscy poszukujemy prawdy, odrzucamy zło, dajemy nadzieję innym, mamy prawe sumienie i głęboką wiarę – zapewniał premier. W 1999 roku sformułował on propozycję ogłoszenia konkursu na najlepszą inicjatywę obywatelską dzisięciolecia niepodległej Rzeczypospolitej i tak powstał konkurs “Pro Publico Bono”, laureat tegorocznej nagrody TOTUS. Zainteresowanie konkursem “Pro Publico Bono” było tak duże, że w ciągu 3 lat zgłoszono do niego 700 inicjatyw. Przesłaniem konkursu “Pro Publico Bono” jest bowiem inspirowanie inicjatywy obywatelskiej wyrażającej się we współpracy na rzecz dobra wspólnego i społeczeństwa obywatelskiego w oparciu o zasadę pomocniczości. Kapituła konkursu bierze pod uwagę nowatorstwo inicjatywy, jej zasięg społeczny, umiejętność pozyskania środków oraz całkowitą przejrzystość w dysponowaniu środkami i brak jakichkolwiek zastrzeżeń natury etycznej.
W kategorii “promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza” nagrodę TOTUS otrzymało również Centrum Młodzieży “U Siemachy” z Krakowa, które doceniono za niesienie pomocy duchowej i materialnej młodzieży żyjącej w trudnych warunkach społecznych.
Kapituła konkursu przyznała również dwie równorzędne nagrody w kategorii “osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej. Otrzymali je najbardziej znany ksiądz poeta – Jan Twardowski, za całokształt osiągnięć twórczych, a szczególnie za wielką syntezę kultury i mistyki w czasach, gdy ta więź jest świadomie zrywana; oraz wybitna aktorka Maja Komorowska, również za całokształt osiągnięć twórczych, a także za niepospolitość i autentyczność uprawianej sztuki. (…)
Nagrody TOTUS to rodzaj “katolickiego Nobla” – w postaci statuetki Anioła i 50 tys. złotych – przyznawanego przez Fundację “Dzieło Nowego Tysiąclecia”, założoną przez Konferencję Episkopatu Polski. (…)
jw/awo (KAI) og
Źródło: KAI