Konkurs ALTERGRANT jest konkursem Mazowieckiego Programu Edukacji Kulturalnej. Jego celem jest wsparcie osób, które konsekwentnie potrafią działać w obszarze kultury, niezależnie od przyznanych im środków publicznych – w oparciu o współpracę międzysektorową i alternatywne źródła finansowania.
W Mazowieckim Programie Edukacji Kulturalnej najistotniejsi są dla nas ludzie – ich umiejętności, doświadczenia, potencjały i relacje, które tworzą z innymi. Wiemy, że działania animatorów i animatorek to ogromny wkład w rozwój podmiotowości i wspólnotowości, w rozbudzanie twórczości i innowacyjności, a przede wszystkim – w kształtowanie umiejętności współpracy. Ta systematyczna i codzienna – nie tylko „projektowa” i „eventowa” praca zasługuje na szczególne docenienie.
Postanowiliśmy w związku z tym wyłonić, nagrodzić i pokazać tych, którzy potrafią działać konsekwentnie i niezależnie od przyznanych środków publicznych.
Do konkursu mogły się zgłaszać osoby reprezentujące zarówno sektor publiczny, społeczny, jak i prywatny, działające na terenie województwa mazowieckiego (z wyłączeniem Miasta Stołecznego Warszawy). Kapituła konkursowa oceniła zgłoszenia w dwóch kategoriach:
W pierwszej kategorii konkursowej nagrodzeni zostali:
Małgorzata Dąbrowska, która ujęła członków Kapituły rozmachem inicjatyw prowadzonych w małej wsi Bończa w gminie Warka i odpowiedzialnym społecznie prowadzeniem działalności odpłatnej Stowarzyszenia Made in Bończa;
Radosław Fabiańczyk, który z kawiarni Łoskot Cafe w Sochaczewie uczynił lokalne centrum kultury z szeroką i interesującą ofertą włączającą mieszkańców.
W drugiej kategorii konkursowej nagrodzony został:
Rafał Swaczyna, który działalność Teatru Scena Kotłownia w Ostrowi Mazowieckiej prowadzi w oparciu o środki pozyskiwane poza sektorem publicznym dzięki temu, że odpowiedzialnie i świadomie buduje relacje z biznesem.
Wyróżnieni otrzymają nagrody w wysokości 4 tys. złotych każda (z możliwością przeznaczenia na dowolny cel) oraz profesjonalnie zrealizowany spot informujący o ich działalności.
To już druga edycja naszego konkursu. W roku ubiegłym laureatami zostali: Mariola Kruk, ze wsi Podkońce, Michał Wiśnicki z Chorzel, Emilia Frydrych z Pruszkowa oraz Stowarzyszenie Droga Mleczna z Radomia. Zachęcamy do zapoznania się z ich sylwetkami: ALTERGRANT 2019
Więcej o konkursie na www.mazowieckieobserwatorium.pl/mpek-altergrant.html
łączenie działalności gospodarczej z działalnością kulturalną na rzecz lokalnej społeczności – rozumiane jako zarówno prowadzenie działalności gospodarczej w obszarze szeroko rozumianej kultury i edukacji kulturalnej oraz łączenie jej z działalnością animacyjną na rzecz lokalnej społeczności, jak i traktowanie działalności kulturalnej jako istotnej wartości dodanej, podwyższającej wartość prowadzonego przedsięwzięcia spoza kultury sensu stricto
zdolność pozyskiwania środków poza sektorem publicznym – w postaci trwałej współpracy z biznesem, mecenasami, sponsorami, inwestorami, umiejętności zarabiania na własnych kompetencjach (np. w postaci sprzedaży usług i dzieł powstających w ramach działalności)
O Mazowieckim Programie Edukacji Kulturalnej
Mazowiecki Program Edukacji Kulturalnej to wieloletni program, którego celem jest wspieranie twórczych działań angażujących mieszkańców, budujących poczucie wspólnoty i będących narzędziem rozwoju społecznego. Inicjatorem programu jest Samorząd Województwa Mazowieckiego, a głównym operatorem – Mazowiecki Instytut Kultury. Nie jesteśmy programem grantowym. Staramy się stawiać na narzędzia, dzięki którym możemy poznawać lokalne działania twórcze, a także wspierać tych, którzy aktywnie działają na rzecz lokalnej społeczności. Budujemy i wzmacniamy relacje, doceniamy animatorów i animatorki ,, a także tworzymy przestrzeń do wspólnych doświadczeń, dialogu oraz wymiany dobrych praktyk i inspiracji.
Zachęcamy do zapoznania się z Programem i efektami naszych działań: www.mazowieckieobserwatorium.pl/mpek.html