20 listopada poznamy laureatów nagrody Super Samorząd 2020. Jury w składzie: Jerzy Stępień, Katarzyna Kubicka-Żach, Mikołaj Cześnik, wybrało ich spośród 121 aktywnych uczestników tegorocznej edycji akcji Masz Głos Fundacji Batorego. Streaming wydarzenia na Facebooku.
To już dziewiąta edycja nagrody Super Samorząd, która od lat integruje społeczności lokalne, bo nagrodę otrzymują ci uczestnicy akcji Masz Głos, którzy zmienili coś w swoim otoczeniu we współpracy z władzą samorządową.
Czy jest lokalna współpraca
Choć współpraca gmin z organizacjami społecznymi jest w świetle ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie obowiązkiem, w praktyce różnie funkcjonuje. W wewnętrznym badaniu zrealizowanym w Masz Głos w październiku 2020 r. uczestnicy programu ocenili ją na 3 punkty (w skali 1-5). W skali całego kraju poczucie wpływu na sprawy swojego miasta lub gminy deklaruje blisko 60% ankietowanych w badaniu CBOS (marzec 2020).
Trudniej, bo covid
W tym roku współpraca środowisk lokalnych jest trudniejsza przez pandemię. Uczestnicy Masz Głos mówią o problemach w funkcjonowaniu ciał konsultacyjnych, np. gminnych rad seniorów, ograniczeniach w udziale w sesjach lub komisjach rady gminy, problemach w dostępie do informacji publicznej (tak deklaruje 39% respondentów), zawieszaniu planowanych konsultacji (20%) i planowanych konkursów (23%) dla organizacji społecznych. Dlatego tym bardziej istotna jest nagroda, która za przesłanie ma współpracę: „samorząd to my wszyscy”, czyli wspólnota mieszkańców i władzy. W tym haśle nagrody Super Samorząd chodzi o przełamywanie bariery „my” (mieszkanki, mieszkańcy) – „oni” (władza) i wzmacnianie poczucia współodpowiedzialności za otoczenie.
Jak to się robi w Masz Głos
Współpraca lokalna może polegać na dobrym podzieleniu się obowiązkami, np. przy likwidacji wyspy ciepła. Tak było w Radomiu, gdzie członkowie Stowarzyszenia Zielona Akcja przekonali Urząd Miasta do współdziałania przy zazielenieniu jednego ze skwerów miejskich. Miasto przygotowało teren pod nasadzenia, a Zielona Akcja wraz z innymi organizacjami zajęła się kupnem i wysadzeniem drzew.
Podobnych inicjatyw jest w akcji Masz Głos więcej i w tym roku dotyczą one przede wszystkim ekologii, przestrzeni publicznej, inicjatywy lokalnej, świetlic sąsiedzkich, rozwoju wolontariatu. Oczywiście są też działania typowo covidowe: Fundacja Akceptacja udziela wsparcia medycznego osobom doświadczającym wykluczenia społecznego, tj. w kryzysie bezdomności czy też z koczowiska romskiego. Fundacja Trybik z Lubicza zainicjowała społeczną akcję szycia maseczek – przygotowano ich ponad 5 tysięcy!
Rozstrzygnięcie
Do kogo z tak prężnie działającego – mimo warunków – środowiska pojedzie w tym roku nagroda Super Samorząd 2020? Który samorząd otrzyma statuetkę? Dowiemy się już 20 listopada o 19.00 na fanpage’u akcji Masz Głos.
Super Samorząd to nagroda Fundacji Batorego przyznawana od 2011 r. Nagrodę dostają aktywiści i współpracujące z nimi władze lokalne – zobacz wszystkich dotychczas nagrodzonych. Patronem medialnym nagrody są ngo.pl, prawo.pl. Partnerem medialnym jest Wolters Kluwer.