Nagroda Międzykulturowa 2015 austriackiego MSZ-u została przyznana polskiej fundcji Humanity in Action Polska!
„Kongres Strefa Inter@kcji”, zorganizowany w listopadzie 2014 roku przez fundację Humanity in Action Polska, zdobył Nagrodę Międzykulturową 2015 w kategorii „Najlepszy aktualny projekt”, przyznawaną przez austriacki MSZ.
Nagroda Międzykulturowa to inicjatywa grupy roboczej „Dialog Kultur” austriackiego Federalnego Ministerstwa Europy, Integracji i Spraw Międzynarodowych. Przyznawana jest ona fundacjom, organizacjom pozarządowym i pożytku publicznego, które tworzą i realizują projekty społeczne wspierające szeroko rozumiany dialog międzykulturowy.
Nagroda Międzykulturowa przyznawana jest w pięciu kategoriach: „Aktualne wydarzenie“, „Zrównoważony rozwój“, „Innowacje“, „Media“ oraz „Integracja w Austrii“, a jej wysokość to 5.000 lub 10.000 euro.
W tym roku do konkursu zgłoszono ponad 300 projektów z 32 krajów, w tym 14 z Polski. Minister Spraw Zagranicznych Austrii Sebastian Kurz wręczy nagrody laureatkom i laureatom dn. 2 września w Wiedniu.
Dziękujemy wszystkim uczestniczkom i uczestnikom konkursu za zaangażowanie i zapraszamy do udziału w trzeciej edycji Nagrody Międzykulturowej za rok.
Nagrodzony projekt „Kongres Strefa Inter@kcji” to pierwsze ogólnopolskie spotkanie młodzieży poświęcone zwalczaniu mowie nienawiści oraz rozwijaniu umiejętności związanych z aktywizmem on-line. „Naszą odpowiedzią na mowę nienawiści jest edukacja oraz tworzenie przestrzeni do dialogu na temat tego naruszenia praw człowieka pomiędzy różnymi grupami młodych ludzi” podkreśla Monika Mazur-Rafał, Prezeska i Dyrektorka Fundacji Humanity in Action Polska. Dlatego do Kongresu zaproszonych zostało ponad 200 młodych osób, które niezależnie od swoich zainteresowań, kierunku studiów czy drogi zawodowej wykazywały zaangażowanie w aktywizm społeczny i chciały pogłębiać swoją wiedzę i umiejętności w zakresie cyberaktywizmu. Uczestniczki i uczestnicy Kongresu z jednej strony zdobywali wiedzę na temat mowy nienawiści i jej mechanizmów, z drugiej zaś wraz z ekspertkami i ekspertami analizowali skuteczność i zasadność nowych, jak i sprawdzonych strategii, technik i narzędzi służących przeciwdziałaniu mowie nienawiści on-line i off-line. Opracowywali również kreatywne sposoby przeciwstawiania się temu naruszeniu praw człowieka poprzez m.in. dramę, hip-hop, grafikę.
Kongres „Strefa Inter@kcji” został zorganizowany w ramach Programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG przez Fundację Humanity in Action Polska wspólnie ze Stowarzyszeniem Młodych Dziennikarzy „Polis”, koordynującej Kampanię Rady Europy „Bez nienawiści” i lidera Koalicji Przeciw Mowie Nienawiści w Polsce. Wydarzenie odbyło się w dniach 7-9 listopada 2014 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, które było oficjalnym partnerem Kongresu.
Więcej o Kongresie „Strefa Inter@kcji”:
Fundacja Humanity in Action Polska
Głównym celem Fundacji Humanity in Action Polska (HIA Polska) jest wspieranie młodych ludzi w doskonaleniu wiedzy i umiejętności w dziedzinie praw człowieka i mniejszości oraz inspirowanie ich do podejmowania działań na rzecz osób dotkniętych dyskryminacją, rasizmem, ksenofobią lub antysemityzmem. Poprzez swoją działalność HIA Polska zachęca ich do stawania się pro-społecznie zorientowanymi liderkami i liderami w różnych dziedzinach życia publicznego i w różnych środowiskach oraz wspiera tworzenie międzynarodowej sieci aktywistek i aktywistów. HIA Polska jest częścią transatlantyckiej sieci Humanity in Action.
Pobierz
-
Austriackie Forum Kultury w Warszawie
pdf ・47.73 kB