Wrocławska organizacja pozarządowa – Centrum Rozwiązań Systemowych, nominowana do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2023 w kategorii „Projekt Przyszłości” z projektem PARATUS.
PARATUS „Projektem Przyszłości”
Wrocławska organizacja pozarządowa – Centrum Rozwiązań Systemowych, nominowana do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2023 w kategorii „Projekt Przyszłości” z projektem PARATUS.
Corocznie przyznawana Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju wyróżnia osoby oraz organizacje, które wdrażają innowacyjne projekty na rzecz lepszej przyszłości. W poprzednich latach wyróżnienie to otrzymała między innymi Minister Przedsiębiorczości i Technologii – Jadwiga Emilewicz, czy JM Rektor Politechniki Wrocławskiej – prof. dr hab. inż. Arkadiusz Wójs.
W tym roku wśród nominowanych znalazła się także wrocławska organizacja – Stowarzyszenie Centrum Rozwiązań Systemowych (CRS). Prowadzony przez organizację projekt PARATUS został nominowany w kategorii „Projekt Przyszłości”. CRS od blisko dwudziestu lat współpracuje z międzynarodowymi instytucjami przy projektach grającymi znaczącą rolę we wdrażaniu Celów Zrównoważonego Rozwoju w rzeczywistość.
Stowarzyszenie za pomocą innowacyjnych narzędzi takich jak symulacje społeczne, czy gry edukacyjne, wspiera ludzi oraz międzynarodowe organizacje w rozumieniu złożonych problemów i wspólnym tworzeniu kreatywnych i inkluzywnych rozwiązań.
Czym jest ten PARATUS?
CRS to jeden z ponad 20 partnerów europejskiego projektu naukowego finansowanego z grantu Horizon Europe. PARATUS, który ma na celu „promować stan gotowości i zwiększać odporność na skutki klęsk żywiołowych poprzez wspólne opracowywanie narzędzi wspierających interesariuszy w zarządzaniu ryzykiem systemowym związanym z współistniejącymi klęskami” („Promoting disaster preparedness and resilience by co-developing stakeholder support tools for managing the systemic risk of compounding disasters”).
Projekt PARATUS ma pomóc przygotować lokalne i międzynarodowe instytucje do działania w przypadku wielu współistniejących zagrożeń oraz zmniejszyć ich negatywny wpływ na różne sektory działalności człowieka.
W projekcie PARATUS, Centrum Rozwiązań Systemowych jest odpowiedzialne za stworzenie symulacji społecznej oraz gry edukacyjnej, które pomogą lepiej uchwycić społeczny aspekt podejmowania decyzji i związanych z tym niepewności.
„Istnieje duże zapotrzebowanie na symulacje, które nie tylko pomagają spojrzeć na tę niewielką część złożonego systemu, która dotyczy zapobiegania katastrof. Symulacje społeczne umożliwiają ich uczestnikom spojrzeć nieco szerzej na cały system i złożoność różnych elementów, które wpływają na sposób planowania działań w trakcie klęski żywiołowej. Gry symulacyjne pomagają rozpatrzyć rozwiązania i ich wdrożenia, biorąc pod uwagę na przykład aspekty budżetowe, polityczne, czy kulturowe” – Michalina Kułakowska, koordynatorka projektu PARATUS w CRS podczas webinaru projektowego.
Więcej informacji o projekcie PARATUS na stronie: paratus-project.eu.