Na ratunek. 2 tys. małych szkół zagrożonych przekazaniem – alarmuje ZNP
(PAP) Według szacunków ZNP, ponad 2 tysiące małych szkół podstawowych może być zagrożonych przekazaniem stowarzyszeniu czy fundacji. Rząd powinien wzmocnić nadzór nad gminami, które łamią prawo podczas likwidacji lub przekazywania placówek – apeluje związek.
Resort edukacji właśnie szkoli samorządowców, jak mają się pozbyć dwóch tysięcy małych podstawówek - powiedział na konferencji prasowej prezes ZNP Sławomir Broniarz.
Przypomniał, że w ramach cyklu seminariów „Mała szkoła - problem czy szansa” odbywają się szkolenia organizowane przez MEN finansowane z Unii Europejskiej dla samorządowców z gmin, w których są małe szkoły.
- Podczas szkoleń samorządowcy są instruowani, jak zgodnie z prawem przekazać małą szkołę do prowadzenia osobie prawnej niebędącej JST lub osobie fizycznej – zarzuca Broniarz. Jak dodał, szkolenia odbywają się w miastach w regionach, w których jest najwięcej małych szkół.
Zgodnie z prawem można oddać małą szkołę do 70 uczniów. Jak wynika z danych IBE, niezbędny ustawowy warunek do przekazania szkoły stowarzyszeniu spełnia około 27% gminnych szkół podstawowych. Czyli co czwarta gminna szkoła podstawowa w Polsce może zostać przekazana stowarzyszeniu – alarmuje ZNP.
Jak przypomina związek, do końca lutego JST muszą podjąć uchwałę intencyjną w tej sprawie. Powiaty, w których udział małych szkół bliski jest 50% znajdują się w woj. podlaskim, mazowieckim i lubelskim.
- Zdajemy sobie sprawę z wysokich kosztów utrzymania małych placówek, ale rozwiązaniem nie jest pozbycie się ich i pozbawienie uczniów możliwości kształcenia w publicznej samorządowej szkole. Tym bardziej, że takie rozwiązanie nie przynosi oczekiwanych efektów: samorządy nie oszczędzają na takim rozwiązaniu – podkreślał prezes ZNP.
Prezes ZNP przypomniał, że Związek wystąpił niedawno do premier Ewy Kopacz listem ws. wyzbywania się przez samorządy obowiązku prowadzenia szkół publicznych i braku skutecznego nadzoru prawnego sprawowanego przez wojewodów i kuratorów oświaty w zakresie nadzoru pedagogicznego.
ZNP apeluje, by premier zbadała prawidłowości rozstrzygnięć wojewodów w zakresie nadzoru prawnego nad działalnością samorządów jako organów prowadzących szkoły. List do premier Kopacz jest dostępny na stronie znp.edu.pl.
- Przekazywanie małych szkół na masową skalę prowadzi do zachwiania ładu w systemie oświaty publicznej, przez faktyczną likwidację szkół prowadzonych przez państwo, czyli samorząd terytorialny – mówił prezes Broniarz.
Zwrócił też uwagę, że szkoły prowadzone przez samorząd są państwowe, publiczne, a prowadzone przez pozostałe podmioty niekoniecznie. Pojawiły się także organizacje, specjalizujące się w przejmowaniu szkół samorządowych.
- Nie występujemy przeciwko szkołom stowarzyszeniowym, występujemy w obronie publicznej świeckiej edukacji, do której prawo ma każdy uczeń w Polsce niezależnie od tego, gdzie się urodził – mówił prezes ZNP. - Niestety, ministerstwo edukacji jest bezradne. Nic w tej sprawie nie robi. I co gorsza nie może za bardzo zrobić, bo samo się tej możliwości pozbawiło, osłabiając nadzór pedagogiczny.
Według ZNP, rząd powinien wzmocnić nadzór nad gminami, które łamią prawo podczas likwidacji lub przekazywania placówek oświatowych.
Związek zaapelował do premier Ewy Kopacz o powstrzymanie procederu pozbywania się przez samorządy szkół i przedszkoli.
Źródło: Serwis samorządowy PAP