(PAP) Ponad 12,5 tys komitetów zarejestrowało się do 4 października u komisarzy wyborczych. Cztery lata temu było ich o kilkaset więcej.
Komitety, które planują zgłosić listy kandydatów na radnych w więcej niż jednym województwie dokumenty rejestracyjne miały obowiązek złożyć w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie. Do 4 października Komisja wydała 33 formalne postanowienia o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu komitetu.
Były wśród nich największe partie polityczne m.in. PO, PiS, SLD i PSL, ale także inne organizacje np. Związek Słowiański, Polska Partia Pracy – Sierpień ’80 lub KWW „Młodzi Gwarancją Zmian”.
Mniejsze komitety rejestrowały się bezpośrednio u komisarzy wyborczych, który siedziby są zlokalizowane w kilkudziesięciu największych miastach. Jak się dowiedzieliśmy w PKW, do tej pory zarejestrowano 12 526 lokalnych komitetów, jednak w kilkudziesięciu przypadkach postępowanie nadal się toczy.
Dla porównania, w trakcie przygotowań do wyborów z 2006 roku zawiadomienia o utworzeniu złożyło 13 207 komitetów.
Zarejestrowane komitety wyborcze mogą założyć rachunek bankowy, wystąpić o NIP i REGON, a także przyjmować i wydatkować środki pieniężne na kampanię.
Listy kandydatów na radnych mogą być zgłaszane do 22 października, a kandydaci na szefów gmin (wójtów, burmistrzów, prezydentów miast) do 27 października do godz. 24.00.