W sobotę 11 września Prezes Fundacji Pomoc Dzieciom Wiejskim otworzył w Jabłkowie I Międzynarodowy Przegląd Zespołów Ludowych. Impreza miała charakter międzynarodowy i trwała dwa dni (sobotę i niedzielę).
Przegląd był realizowany przy udziale środków unijnych przeznaczonych na realizację Osi 4 Leader w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 i przyczynia się do realizacji zadań statutowych Lokalnej Strategii Rozwoju Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia „Dolina Wełny”.
Celem projektu była promocja folkloru i kultury ludowej oraz twórców rękodzieła ludowego. Ów przegląd pozwala więc na otwarcie wrót ku nowemu, współczesnemu nurtowi ludowemu, który będzie miał stałe miejsce w naszej kulturze. I Międzynarodowy Przegląd Zespołów Ludowych miał na celu także wzbogacenie oferty kulturalnej Wielkopolski, zaktywizowanie ruchu turystycznego w regionie oraz pobudzenie aktywności społeczności lokalnej. Posłużył również integracji środowisk ludowej twórczości artystycznej.
Program Przeglądu obejmował występ pięciu zespołów ludowych: kaszubski zespół regionalny„Levino” z Lęborka, „Sarbianie” z Sarbii, „zespół folklorystyczny Wrzosowianie” z Poczesnej, „Goślinianie” z Murowanej Gośliny oraz zespół z Jużnoukraińska „Kvity Ukrayiny”. Imprezie towarzyszył także pokaz rękodzieła ludowego – rzeźba, haft, frywolitki oraz warsztaty wikliniarskie prowadzone przez mistrza wikliniarstwa Macieja Pawlaka z Nowego Tomyśla i warsztaty garncarskie prowadzone przez Panią Adrianę Witucką z Bydgoszczy, która jest kierownikiem pracowni garncarskiej.
Jako pierwszy zaprezentował się publiczności zespół kaszubski „Levino” z Lęborka, który w swoim repertuarze posiada pieśni kaszubskie biesiadne. Wielokrotnie zespół ten występował zagranicą, oraz podczas pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny. Zespół obecnie liczy 7 osób a funkcję kierownika sprawuje Franciszek Okuń. Zespół propaguje i kultywuje kulturę kaszubską, dzięki czemu udało się ocalić od zapomnienia pieśni i piosenki kaszubskie.
Kolejnym zespołem, który wystąpił podczas I Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Ludowych byli „Sarbianie” z Sarbii. Zespół ludowy powstał w 1996 roku i liczy obecnie 14 osób. W swoim repertuarze posiada utwory ludowe oraz biesiadne. Wielokrotnie uczestniczyli w imprezach ludowych, spotkaniach, przeglądach i dożynkach. Prowadzącym zespół jest Marian Witucki a oprawę muzyczna zapewnia Jarosław Małecki.
Na zakończenie pierwszego dnia Przeglądu wystąpił zespół folklorystyczny „Wrzosowianie” z Poczesnej koło Częstochowy. Zespół zgromadził w swoich szeregach dzieci i młodzież, które chciały kultywować piękno ojczystego folkloru. W swoim repertuarze posiada polskie tańce narodowe: polonez, mazur, kujawiak, krakowiak, oraz tańce i przyśpiewki z różnych regionów Polski. Zespół jest laureatem wielu spotkań i przeglądów ludowych.
Drugiego dnia I Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Ludowych wystąpił zespół folklorystyczny „Goślinianie” z Murowanej Gośliny.
Grupa powstała w 2003 roku z inicjatywy Marzeny Karbowskiej, a od 2004 roku działa przy Ośrodku Kultury w Murowanej Goślinie.
Zespół wielokrotnie występował na imprezach w kraju i zagranicą – Niemcy, Ukraina. W repertuarze zespołu znajdują się tańce i przyśpiewki wielkopolskie, małopolskie, kaszubskie oraz przedstawienia obrzędowe: Jasełka, Powitanie wiosny, wianki, dożynki i obrzędy wesela wielkopolskiego.
W zespole tańczą dzieci i młodzież z terenu całej gminy Murowana Goślina. Obecnie liczy 36 członków w wieku od 10 do 19 lat.
Największą atrakcją I Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Ludowych był występ zespołu ludowego z Jużnoukraińska z Ukrainy „Kvity Ukrayiny”. Zespół ten został założony w 1991 roku w Pałacu Kultury i Nauki „Energetyk”. W skład zespołu wchodzi 230 osób w wieku od 3-33 lat i starsze tworząc jedną wielką rodzinę. Na I Międzynarodowy Przegląd Zespołów Ludowych w Jabłkowie przyjechała grupa 20 osób. Towarzyszyła im założycielka zespołu Olha Forostenko oraz kierownik artystyczny Valeriya Forostenko. W trakcie pobytu w Polsce „Kvity Ukrayiny” zwiedziły Poznań oraz Wągrowiec. Dzięki temu mogli poznać kulturę, tradycję i historię naszego regionu.
Zespół ten wzbudził największy podziw wśród publiczności, który został nagrodzony gromkimi brawami. Zespół prezentując ukraińskie tańce ludowe przybliżył publiczności kulturę i folklor Ukrainy. Członkowie zespołu byli mile zaskoczeni przyjęciem, gościnnością i atmosferą panująca podczas przeglądu. Już teraz wyrazili chęć uczestnictwa w kolejnym Przeglądzie.
W trakcie drugiego dnia Przeglądu odbyła się impreza towarzysząca „Spotkanie przy kole garncarskim i wiklinie”. Warsztaty były projektem współfinansowanym przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Dzieci uczestniczące w warsztatach mogły poznać tradycyjne metody wyplatania koszyków wiklinowych, wianków oraz metody lepienia naczyń glinianych. Warsztaty były prowadzone pod okiem mistrza wikliniarskiego- Macieja Pawlaka z Nowego Tomyśla oraz Pani Adriany Wituckiej – garncarki z Bydgoszczy. Za udział w warsztatach uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowa. Wykonane przez uczestników warsztatów garncarskich prace zostaną wypalone w pracowni garncarskiej Pani Adriany i zostaną przekazane autorom.
Na I Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Ludowych można także było obejrzeć pokaz rękodzieła ludowego – rzeźbę, haft, frywolitki. Państwo Kogut (rzeźba) zaprezentowali na scenie wiersze swojego autorstwa dotyczące rzeźby w drewnie.
Atrakcją Przeglądu było także mini wesołe miasteczko, stoiska gastronomiczne, przejazd bryczką i konno oraz różne konkursy prowadzone przez prowadzącego Przegląd – Michała Zdrojowego z Poznania. Na koniec Przeglądu wystąpił teatr Beltaine, działający przy Fundacji Pomoc Dzieciom Wiejskim, który specjalizuje ię w pokazach sztuki fireshow. Członkami grupy są uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu gminy Skoki. Ich spektakl oparty był na łączeniu ognia, tańca, elementów sztuki żonglerskiej i animacji scenicznej.
Pokaz teatru ognia zakończył I Międzynarodowy Przegląd Zespołów Ludowych w Jabłkowie.
Organizatorem Przeglądu była Fundacja Pomoc Dzieciom Wiejskim.