Dwa tygodnie świetnej zabawy miała grupa małych uchodźców oraz ich polskich kolegów podczas kolonii organizowanych przez Centrum Pomocy Uchodźcom Polskiej Akcji Humanitarnej. Dzieci pochodzą z Czeczenii, Armenii, Bośni, Białorusi, Somalii, Liberii i Gwinei.
37 dzieci wraz z opiekunami-wolontariuszami PAH zamieszkało w szkole podstawowej nr 2 w Słopnicach, w Beskidzie Wyspowym. Górskie okolice zachęcały do pieszych wycieczek. Koloniści zwiedzili także Kraków, Stary i Nowy Sącz oraz kopalnie soli w Wieliczce. Muzeum w Wieliczce okazało się dla nich bardzo gościnne – dzieciaki zwiedziły je bezpłatnie, pod opieką przewodnika. A podczas spływu Dunajcem pisków i śmiechów było co niemiara.
Wychowawcy dbali o atrakcje dla swych podopiecznych każdego dnia. Zorganizowali dla nich m.in. koloniadę. Koloniści podzieleni zostali na dwie drużyny, który rywalizowały m.in.: w grze w piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę, w rzucaniu freezbe, skakaniu na skakance (indywidualnie i zespołowo). Dzieciaki także regularnie odwiedzały basen w Limanowej.
Ostatniego wieczoru dzieci wzięły udział w podchodach. Sześć grup miało do pokonania ok. 2 godzinna trasę wiodącą górami. Zmęczone, ale uszczęśliwione dzieciaki zakończyły zabawę po północy.
Niestety, kolonii nie odwiedził zapowiadany gość – minister Jerzy Hausner. Minister Pracy i wolontariusz Polskiej Akcji Humanitarnej zapowiadał, że przy sprzyjającej pogodzie przyjdzie do dzieci pieszo przez góry z pobliskiej miejscowości, gdzie spędza urlop.
Na co dzień dzieci ze swoimi rodzinami mieszkają w Warszawie i okolicach oraz w Lublinie. Dla większości z nich był to jedyny wakacyjny wyjazd w tym roku.
Kolonie, zorganizowane przez Centrum Pomocy Uchodźcom PAH, odbyły się dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Fundacji SOS.
Tegoroczne kolonie były już szóstymi organizowanymi przez Centrum Pomocy Uchodźcom PAH. Kolonie są częścią programu integracyjnego. Jego celem jest ułatwienie dzieciom uchodźców integracji z polskimi rówieśnikami.
Program zakłada m.in. przeprowadzenie w roku trzech imprez edukacyjno-kulturalnych dla dzieci: kolonii letnich, Mikołajek oraz Dnia Dziecka.
W koloniach biorą udział dzieci polskie oraz dzieci uchodźców objętych programem integracyjnym Polskiej Akcji Humanitarnej. Podczas wspólnego wyjazdu dzieci mają możliwość wzajemnego poznania się, oswojenia się z odmiennością etniczną i kulturową. Opiekunami dzieci są zarówno polscy nauczyciele, jak i wolontariusze z różnych krajów współpracujący ze stowarzyszeniem Jeden Świat. Organizowane są warsztaty plastyczne i muzyczne, w ramach których dzieci i wolontariusze prezentują kulturę i zwyczaje ze swoich krajów. Ponadto w programie przewidziane jest poznawanie miejsca, w którym odbywają się kolonie oraz jego okolic. Pozwala to dzieciom uchodźców zobaczyć inny fragment Polski poza miejscem swego zamieszkania.
Źródło: www.pah.ngo.pl