Na kogo głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego? Wypełnij test Latarnika wyborczego
Większość Polaków nie zna programów partii, które startują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. I choć ostatnie badanie CBOS* pokazuje, że 41% badanych deklaruje udział w wyborach do PE, można szacować, że rzeczywista frekwencja wyniesie ok. 25%. Co istotne, ponad 20% spośród tych, którzy nie wybierają się na wybory, czuje się niedoinformowana na temat kandydatów startujących w wyborach, lub na temat PE i jego kompetencji.
Latarnik wyborczy, to aplikacja składająca się z 25 zagadnień dotyczących kluczowych kwestii europejskich. Wypełniając test, odpowiemy m.in. na pytania o sytuację na Ukrainie, GMO, czy stworzenie wspólnej armii europejskiej. Na te same pytanie odpowiedziały wcześniej wszystkie ogólnopolskie komitety wyborcze. Latarnik, porówna nasze odpowiedzi z odpowiedziami partii. Do każdego pytania znajdziemy także argumenty za i przeciw. Jest to niezwykle ważne, biorąc pod uwagę dotychczasowe dane o użytkownikach narzędzia.
Wśród ponad 60 000 osób, które do tej pory wypełniły Latarnika wyborczego 30% deklaruje, że raczej lub w ogóle nie interesuje się polityką, a tylko 23% interesuje się nią bardzo – mówi Jędrzej Witkowski, Członek Zarządu Centrum Edukacji Obywatelskiej. Ważne jest także to, że 41% użytkowników, którzy przed skorzystaniem z narzędzia nie byli pewni na kogo głosować, stwierdza, że dzięki Latarnikowi w większym stopniu wie na kogo zagłosować w nadchodzących wyborach. To dla nas ważne, bo nasze narzędzie ma pełnić funkcję edukacyjną, zachęcającą do świadomego głosowania i głosowania w ogóle – dodaje Witkowski.
Jedną z przyczyn niskiej frekwencji w wyborach, szczególnie tych do Parlamentu Europejskiego jest brak wiedzy Polaków, na temat programów wyborczych partii, które w nich startują. Politycy nie lubią dzielić się swoimi deklaracjami, ponieważ na ich podstawie, można sprawdzić, czy się
z nich wywiązali. Latarnik wyborczy jasno wskazuje, w jakich tematach różnią się poszczególne partie a w czym są podobne.
Latarnik wyborczy jest jedyną aplikacją stworzoną na podstawie deklaracji kandydatów a nie analizy programów. Dlatego możemy konkretnie stwierdzić, że liderzy sondaży, Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska odmiennie oceniają poziom wpływu jaki powinna mieć UE na politykę wewnętrzną Polski, czy kwestię pozostania poza strefą euro – tłumaczy Jędrzej Witkowski, Członek Zarządu Centrum Edukacji Obywatelskiej. Widać także, że Sojusz Lewicy Demokratycznej i Twój Ruch są za wzmocnieniem integracji w kierunku federacji, czyli stworzenia wspólnego państwa europejskiego, czemu sprzeciwiają się pozostałe partie starające się o mandaty. Bardzo różnicującym pytaniem jest także to, o wzmocnienie sankcji gospodarczych wobec Rosji, w związku z sytuacją na Ukrainie. Sojusz Lewicy Demokratycznej odpowiada na to pytanie – nie, Twój Ruch – tak, PSL – nie a PO i PIS – tak – dodaje Witkowski. Są też partie, które opowiadają się za zmniejszeniem środków na politykę spójności i dopłaty dla rolników – zaznacza na koniec.
W tym roku, Latarnik wyborczy powstał w ramach sieci VoteMatch Europe, która skupia autorów podobnych narzędzi w różnych krajach europejskich m.in. Holandii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii i Francji. Dzięki temu polscy wyborcy będą mogli porównać swoje poglądy z deklaracjami partii z innych państw, a wyborcy europejscy porównają swoje poglądy z polskimi komitetami wyborczymi.
- Badanie zostało przeprowadzone przez CBOS metodą face to face na reprezentatywnej losowej próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1059) w dniach od 22 kwietnia do 4 maja 2014 r. na zlecenie Koalicji Masz Głos, Masz Wybór
Więcej informacji o Latarniku Wyborczym udziela:
Magda Mierzwińska
tel. 502 516 471
Pobierz
-
na głowną
979657_201405081335140847 ・38.72 kB
Źródło: Centrum Edukacji Obywatelskiej