Na etat czy na „śmieciówkę” – jak zatrudniają organizacje? [informacja prasowa]
Zespół stałych i regularnych pracowników posiada 35% organizacji pozarządowych, przy czym co piąta zatrudnia na podstawie umowy o pracę przynajmniej jedną osobę. Pozostali wybierają inne formy zatrudnienia. Stowarzyszenie Klon/Jawor prezentuje wyniki badań na temat pracy w fundacjach i stowarzyszeniach.
Jak zatrudniają polskie organizacje?
Niemal połowa (45%) polskich organizacji opiera się tylko i wyłącznie na pracy społecznej. Zespół stałych i regularnych pracowników posiada natomiast ponad jedna trzecia (35%) polskich fundacji i stowarzyszeń. Co piąta organizacja zatrudnia przynajmniej jedną osobę na podstawie umowy o pracę. Pozostali (15%) stawiają w całości na inne formy zatrudnienia. Dodatkowo, mamy jeszcze 20% organizacji, które, choć nie posiadają stałego zespołu regularnych pracowników, to jednak zlecają od czasu do czasu (kilka-kilkanaście razy w ciągu roku lub rzadziej) płatną pracę.
– Trzeba też dodać, że rzeczywistość jest jeszcze bardziej skomplikowana – mówi Piotr Adamiak ze Stowarzyszenia Klon/Jawor. – 20% organizacji zatrudniających przynajmniej jedną osobę na podstawie umowy o pracę może mieć także równocześnie innych pracowników, zatrudnianych na podstawie innych umów. W jednej organizacji mogą bowiem występować różne formuły zatrudnienia. Jeżeli spojrzymy na to w taki sposób, okaże się, że stałych, regularnych pracowników na podstawie umów innych niż umowa o pracę, zatrudnia 28% organizacji: 13% posiada jednocześnie przynajmniej jednego pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę, a 15% zatrudnia tylko i wyłącznie na podstawie innych umów.
Podobnie, posiadanie zespołu stałych i regularnych pracowników (zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub innych umów) nie wyklucza jednoczesnego posiadania sporadycznych współpracowników. A z pracy takich osób korzysta łącznie 46% polskich organizacji: 26% posiada jednocześnie zespół stałych, regularnych pracowników, a 20% zleca płatną pracę tylko i wyłącznie sporadycznie.
Dlaczego nie etat?
Dlaczego organizacje nie zatrudniają pracowników na podstawie umowy o pracę? Dlaczego tak popularne są inne formy zatrudnienia? O różnych formach zlecania pracy toczy się ostatnio w sektorze pozarządowym ożywiona debata. Część środowiska jest zdania, że winę za powszechność „śmieciówek” ponoszą przede wszystkim grantodawcy, których polityka promuje taką formę zatrudnienia i przyczynia się do małej stabilności finansowej polskich organizacji
Niezdolność organizacji do zatrudniania „na etat” po części faktycznie może wynikać z polityki grantodawców skłonnych raczej do „zadaniowych” form zatrudnienia. Wydaje się jednak, że nie mniej istotnym powodem jest sytuacja finansowa polskich organizacji. Decydujący jest tutaj jednak nie tyle brak środków finansowych, co raczej brak płynności finansowej i niepewność dotycząca zasobów, jakimi organizacje będą dysponować w kolejnych latach. Wystarczy powiedzieć, że w ramach badań Stowarzyszenia Klon/Jawor organizacjom zadano pytanie o to, jaką część środków niezbędnych do funkcjonowania w 2015 roku miały zapewnione w marcu 2015. Okazało się, że aż połowa organizacji posiadających zespół stałych, regularnych pracowników miała zapewnioną mniej niż połowę środków na bieżący rok budżetowy. Całością potrzebnych pieniędzy dysponowało zaś jedynie 11%! To właśnie w braku płynności finansowej można również poszukiwać powodów, dla których organizacje nie zatrudniają pracowników „na etat”.
– Środkiem do zapewnienia większej płynności finansowej może być dywersyfikacja źródeł przychodu organizacji oraz odważniejsze korzystanie z rzadziej dotychczas wykorzystywanych możliwości pozyskiwania środków – dodaje Adamiak – I widać, że organizacje zaczynają to dostrzegać: w porównaniu do lat 2010-2012 obserwujemy, że fundacje i stowarzyszenia korzystają z coraz większej liczby źródeł finansowania, coraz odważniej nawiązują współpracę ze sferą biznesu i coraz częściej decydują się na prowadzenie działalności gospodarczej.
Źródło: fakty.ngo.pl