Na Dolnym Śląsku o zmianie ustawy o spółdzielniach socjalnych [RELACJA]
Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych i Fundacja „Merkury” – prowadzące w partnerstwie Ośrodki Wspierania Ekonomii Społecznej w Wałbrzychu i Wrocławiu – zorganizowały 30 kwietnia 2014 we Wrocławiu spotkanie dotyczące propozycji zmian ustawy o spółdzielniach socjalnych. Spotkanie prowadził Cezary Miżejewski.
W spotkaniu uczestniczyło 30 przedstawicieli spółdzielni socjalnych, powiatowych urzędów pracy, Dolnośląskiego Ośrodka Polityki Społecznej, Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy, a także 1 przedstawicielka Partnerstwa na rzecz ekonomii społecznej z województwa lubuskiego. Spotkanie prowadził pan Cezary Miżejewski, a moderował Waldemar Weihs.
Podczas spotkania uczestnicy zaproponowali rozwiązania dotyczące zarówno zapisów samej ustawy o spółdzielniach socjalnych, jak również do dokumentów wykonawczych oraz ustaw mających wpływ na kondycję spółdzielczości socjalnej w Polsce.
Wśród zgłoszonych uwag szereg z nich dotyczyły usprawnienia procedury rejestracji podmiotu zarówno z punktu widzenia urzędników, jak i spółdzielców.
Uczestnicy zaproponowali, aby ujednolicić zapisy, które mówią o właściwym urzędzie pracy zobowiązanym do wypłacania dotacji, czy refundacji. Zapis ustawowy, który ustanawiałby PUP właściwy na miejsce rejestracji pozwoliłby na jednomyślne wskazanie urzędu, który przyjmuje wnioski dotacyjne, czy dotyczące refundacji kosztów ubezpieczenia społecznego, bez względu na miejsce zamieszkania potencjalnego członka spółdzielni.
Kolejnym postulatem w tym zakresie było przyznawanie dotacji na miejsce pracy (zatrudnienie) w spółdzielni a nie, jak dotychczas, na spółdzielcę. Środki finansowe byłyby przyznawane bezpośrednio po rejestracji spółdzielni socjalnej, a nie osobie fizycznej. Takie rozwiązanie zlikwidowałoby niejasności dotyczące rozliczania podatku VAT, którego osoba fizyczna nie jest płatnikiem, a który w świetle obwiązujących na dziś zapisów musi zwracać PUP.
Z punktu widzenia uczestników niezwykle ważne jest również ujednolicenie procedur dofinansowania zakładania spółdzielni socjalnych we wszystkich funduszach. Obecnie obwiązujący system sprawia, że potencjalni spółdzielcy nie są traktowani w równy sposób. Nierówność ta bierze się wyłącznie z tego, czy korzystają ze środków Funduszu Pracy, PFRON czy ze środków unijnych.
Istotnymi zmianami w zakresie rejestracji spółdzielni socjalnych jest propozycja umożliwienia rejestracji przez 3 osoby pod warunkiem przyjęcia w poczet członków kolejnych 2 osób najpóźniej 24 miesiące od dnia rejestracji, a także wpisania do katalogu osób mogących założyć spółdzielnię socjalną osób odchodzących z rolnictwa.
W zakresie wspierania istniejących spółdzielni socjalnych uczestnicy spotkania skupili się na problemach, które doskwierają większości spółdzielni.
Część postulowanych zmian opiera się na projekcie ustawy o przedsiębiorstwie społecznym, m.in.: zwolnienie spółdzielni socjalnych z podatku od nieruchomości, udostępnienie lokali dla spółdzielni socjalnych na warunkach preferencyjnych (np. 1% wartości), czy zwolnienie spółdzielni socjalnych z podatku CIT.
Kolejne propozycje zmian dotyczyły obligatoryjnej refundacji składek na ubezpieczenia społeczne w pełnej wysokości w okresie 24 miesięcy, w 50% w kolejnych 12 miesiącach oraz refundacji kosztów lustracji ze środków publicznych.
Z punktu widzenia codziennego funkcjonowania spółdzielni socjalnych uczestnicy proponowali, aby umożliwić członkom spółdzielni socjalnych pracę wolontaryjną na rzecz spółdzielni, również w zakresie związanym z działalnością gospodarczą.
Kolejną kwestią poruszoną przez uczestników było wykreślenie zapisów, które uniemożliwiają spółdzielcom w spółdzielniach osób prawnych wykonywania świadczeń dla innych pracodawców.
Uczestnicy spotkania mając na względzie współpracę jednostek samorządu terytorialnego ze spółdzielniami zaproponowali zmiany prawne, które obligowałyby daną jednostkę do uzasadnienia niezastosowania klauzuli społecznej w postępowaniu przetargowym/podprogowym.
Ponadto uczestnicy spotkania zgłosili uwagi do propozycje zmian ustawy o spółdzielniach socjalnych przedstawionych przez Ogólnopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Socjalnych. Zaproponowali, aby w spółdzielniach socjalnych była możliwość zatrudniania osób wykluczonych społecznie na maksymalnie 12 miesięcy pod warunkiem realizacji w spółdzielni kontraktu socjalnego, lub uczestnictwem w Warsztatach Terapii Zajęciowej lub Centrum Integracji Społecznej. Zatrudnienie odbywałoby się na innych zasadach niż dotychczas w spółdzielniach socjalnych, np. na zasadzie świadczenia integracyjnego lub robót publicznych.
Kolejną propozycja dotyczyła nadwyżki bilansowej, która uchwałą walnego zgromadzenia podlegałaby podziałowi i była przeznaczana na:
1) zwiększenie funduszu zasobowego;
2) fundusz reintegracji zawodowej i społecznej;
3) działania na rzecz społeczności lokalnej w jednostce wspólnoty samorządowej, w której funkcjonuje spółdzielnia – nie mniej niż 10%.
Ponadto uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na zmniejszające się środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i zaproponowali zmianę, która umożliwiłaby zwiększenie źródeł finansowania osób niepełnosprawnych, np. poprzez środki z Funduszu Pracy.
Źródło: Fundacja Merkury