Jak wykorzystać potencjał młodzieży do działań obywatelskich? Co zrobić, aby młodzież angażowała się w działania na rzecz swoich społeczności? Jak zmotywować lokalnych liderów młodzieżowych? Takie wyzwania przyświecały ekipie Fundacji Rozwoju “Dobre Życie” podczas przygotowywania i prowadzenia treningu umiejętności społecznych i obywatelskich dla młodzieży z gmin Wiśniowa i Strzyżów.
Początek wakacji to dla Fundacji Rozwoju “Dobre Życie” bardzo pracowity okres. W dniach 28-30 czerwca 2016 przeprowadziliśmy aktywny trening dla młodzieży z Podkarpacia mający na celu wzmocnienie ich umiejętności obywatelskich i społecznych. Trening był pierwszym etapem pracy z młodzieżą w projekcie “Aktywni lokalnie”, w której bierze udział ponad 30 młodych osób z dwóch podkarpackich gmin Strzyżów i Wiśniowa.
Nasz pomysł na wyjazdowe warsztaty obywatelskie był prosty. Zabraliśmy młodzież gimnazjalną i licealną na trzy intensywne dni, podczas których ćwiczyli kompetencje przydatne w działaniach społecznych. Były to umiejętności związane z komunikacją i współpracą w zespole, wykorzystywaniem mocnych stron i możliwości do społecznego działania, identyfikacją lokalnych problemów i potencjałów oraz zastosowaniem metody projektowej. Pracowaliśmy też nad zaufaniem, odpowiedzialnością i komunikowaniem swoich potrzeb i spostrzeżeń, czyli wszystkim co pomocne dla funkcjonowania zgranego i efektywnego zespołu.
Trzy dni treningu były dla nas bardzo ciekawym i pożytecznie spędzonym czasem. Kolejny raz przekonaliśmy się, że młodzież jest bardzo chętna do działania i otwarta na problemy i potrzeby społeczne. Teraz przed naszymi projektowymi zespołami młodzieżowymi diagnoza społeczności lokalnych i realizowane na jej podstawie projekty filmowe, fotograficzne i teatralne. Już nie możemy się doczekać efektów tych działań.
Projekt “Aktywni lokalnie” jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, a także ze środków partnerów projektu: Gminy Strzyżów i Gminy Wiśniowa.
Źródło: Fundacja Rozwoju "Dobre Życie"