Za nami pierwsze z cyklu dziesięciu spotkań w ramach projektu „Pomorskie Spotkania z Historią”. Pod hasłem „Myśleć jak historyk” zainaugurowaliśmy projekt na Akademii Pomorskiej w Słupsku. Projekt dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa”.
Uczestnicy spotkania
Program „Nauka dla Społeczeństwa”, w ramach którego realizujemy projekt „Pomorskich Spotkań z Historią”, ma przybliżać społeczeństwu wyniki badań historycznych, szczególnie w wymiarze regionalnym. Z tego względu zaprosiliśmy do udziału w spotkaniu przedstawicieli różnych grup wiekowych: licealistów słupskich szkół, studentów Akademii Pomorskiej (w tym członków Koła Naukowego Historyków), osoby czynne zawodowo i seniorów.
Temat
Co to znaczy: „Myśleć jak historyk”? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć zarówno zaproszeni prelegenci prezentujący wybrane tematy, jak również sami uczestnicy podczas krótkiej debaty na zakończenie spotkania. Prelegenci przedstawili następujące zagadnienia:
1. Prof. Wojciech Skóra – Słupsk, Akademia Pomorska w Słupsku – „Robotnicy przymusowi na terenie miasta Słupsk w czasie II wojny światowej”
2. Krzysztof Drażba – Gdańsk, Naczelnik Wydziału Edukacji Narodowej IPN Gdańsk – „Upamiętnianie wydarzeń historycznych w przestrzeni publicznej”
3. Warcisław Machura – Słupsk, wicedyrektor II LO im. Adama Mickiewicza w Słupsku – „Słupszczanie polegli w czasie I wojny światowej”
Wszyscy wspólnie przyznali, że interpretacja i ocena wydarzeń historycznych nie jest łatwa, a często nawet niejednoznaczna. Pokazała to również złożona historia miasta Słupska (przedwojenny Stolp). Pojawiły się zatem pytania i odpowiedzi. I właśnie o to chodzi w projekcie. Wspominamy i upamiętniamy, prezentujemy wyniki badań historycznych i popularyzujemy dziedzinę nauki tak bardzo związaną z życiem dawnych i obecnych mieszkańców.
Niespodzianka
Najbardziej uważni słuchacze mieli okazję wygrać książki autorstwa Normana Daviesa za udzielenie trafnych odpowiedzi na zadane przez prelegentów pytania.
Kolejny krok
Pomorskie Spotkania z Historią mają gromadzić pasjonatów historii. Mają także skupiać ich w miejscach związanych z prezentacją wydarzeń historycznych (np. Muzeum II Wojny Światowej), jak też edukacją historyczną (np. Stowarzyszenie Lęborskie Bractwo Historyczne) i badaniami nad współczesną historią Polski. Dlatego gdański oddział IPN będzie miejscem organizacji II Pomorskich Spotkań z Historią w drugiej połowie czerwca (termin podamy na stronie Fundacji Imperio). Gospodarzem spotkania będzie Naczelnik Wydziału Edukacji Narodowej IPN o/Gdańsk Krzysztof Drażba. Uczestnicy spotkania nie tylko wysłuchają wykładów i wezmą udział w panelu tematycznym, ale obejrzą również wystawę przygotowaną przez pracowników IPN (np. „Kresy – ziemie wschodnie Rzeczypospolitej” autorstwa Joanny Krzemień-Wiejak i Kamili Churskiej-Wołoszczak). Przygotujemy również relację online.
Źródło: Fundacja Imperio