Muzyka, Zaangażowanie, Wspólnota – Podsumowanie pierwszej edycji projektu DreamUp
Dziewczyńska Grupa Bębniarska została zainicjowana przez Stowarzyszenie „Dla Ziemi”. Tworzą ją dziewczyny, których rodzice zmuszeni byli opuścić swoje kraje i domy. Jej członkinie uczestniczą regularnie w warsztatach bębniarskich, występują na scenie przed publicznością i nagrywają utwory, których nauczyły się podczas zajęć. A zajęcia to nie tylko nauka rytmu, ale też wzmocnienie poczucia pewności siebie oraz nauka języka polskiego.
We wrześniu 2024 roku Grupa przystąpiła do prestiżowego Programu DreamUp Fundacji BNP Paribas. To już 4. edycja tego Programu w Polsce. Został on zainicjowany przez Fondation BNP Paribas i obecnie jest realizowany w 29 krajach. Wspiera rozwój osobisty dzieci i młodzieży poprzez aktywność artystyczną. W czerwcu 2025 roku dla Dziewczyńskiej Grupy zakończyła się pierwsza część trzyletniego projektu.
Co się udało zrobić przez ten czas?
Od samego początku Grupa spotyka się systematycznie raz w tygodniu, a w okresach przygotowań do nagrań, występów czy warsztatów – nawet częściej. Frekwencja na zajęciach jest imponująca, sięgając niemal 100%.
Wrzesień 2024 roku przyniósł pierwszy występ – podczas Dnia Otwartego w Bratniku dziewczyny zaprezentowały się przed międzynarodową publicznością, prowadząc także warsztaty gry na bębnach. Jesienią 2024 roku uczestniczki warsztatów pracowały nad nagraniem płyty. Dziewczynom towarzyszyły ich mamy, tworząc wyjątkową atmosferę wsparcia. W profesjonalnym studio MAJART w Lubartowie zrealizowano 7 utworów, których można posłuchać na YouTube.
Początek roku 2025 roku to występ podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Lublinie. Luty 2025 – to Dzień Międzykulturowy, podczas którego dziewczyny poprowadziły warsztaty muzyczne w Szkole Podstawowej nr 5 w Łukowie. To placówka do której uczęszczają dzieci mieszkające w Ośrodku dla Cudzoziemców. Zajęcia były okazją do zaprezentowania zdobytych umiejętności przed społecznością szkolną.
Przez całą wiosnę Grupa ćwiczyła nowe rytmy, dołączały do niej kolejne uczestniczki i przygotowywały się do występów. 21 czerwca 2025 roku zagrały w Centrum Wielokulturowym w Warszawie z okazji Światowego Dnia Uchodźcy. A już 12 lipca zaprezentują się na Festiwalu Folkowisko w Gorajcu.
Czym jest projekt?
“DreamUp to bardzo dobry i potrzebny Program. Zmieniający, wzmacniający, dodający uczestniczkom pewności siebie. Program, który scalił Dziewczyńską Grupę i przeniósł ja na zupełnie inny, wyższy poziom”. - mówi Ewa Kozdraj, koordynatorka projektu.
Jej słowa potwierdzają uczestniczki zajęć. Udział w warsztatach i występach to dla nich szansa na naukę gry na bębnach, ale także i przełamywania strachu, wzmacnianie poczucia pewności siebie, wartościowego czasu spędzonego w gronie koleżanek. “Zajęcia bębniarskie i występy pomagają mi lepiej wyrażać siebie, uczę się dogadywać z innymi i czuję satysfakcję z tego, co robię. Bardzo lubię zajęcia, bo mogę robić to co kocham. Dzięki nim jestem szczęśliwa” - podsumowuje jedna z członkiń Grupy.
Dla Stowarzyszenia „Dla Ziemi” to bardzo ważne, bo od 2009 roku wspiera integracyjnie i edukacyjnie dzieci z doświadczeniem uchodźstwa. Stara się wyrównywać ich szanse i tworzyć warunki do rozwoju. Oferowane przez Stowarzyszenie warsztaty to często jedyna aktywność pozalekcyjna dzieci mieszkających w Ośrodku dla Cudzoziemców. To także szansa na naukę języka polskiego w nieformalny, przyjazny dla dzieci sposób. To możliwość spędzenia czasu razem i danie chwili zapomnienia od niepewnej sytuacji, w której znajdują się dzieci uchodźcze.
Źródło: Stowarzyszenie "Dla Ziemi"