Przed kilkoma miesiącami aktywiści z Jeżyc namalowali mural ekologiczny, który teraz stał się miejscem spotkań i wymiany myśli. Organizatorzy muzycznych działań z Muzycznej Prochowni i Jeżyckiego Centrum Kultury wykorzystali światowe Sprzątanie Ziemi i zaprosili melomanów do przyjścia na ulicę Wawrzyniaka i podzielenia się osobistymi narracjami na rzeczony temat.
Grupa entuzjastów muzyki etnicznej przy dźwiękach sekcji dętej Bandu Michała Szóstka (Jerzy Konopa saksofon, Jacek Kaniewski trąbka i Remigiusz Kosmalski puzon) w rytmie utworu Jana Pietrzaka „Pamiętajcie o ogrodach” wydobyła z siebie kulturalny hałas.
Przemarsz w kierunku ul. Jackowskiego do pomieszczeń Jeżyckiego Centrum Kultury trwał około 30 minut. Dołączył do nas były przewodniczący Zarządu Głównego organizacji młodzieżowej Bogdan Waligórski. To z jego inicjatywy w ramach ogólnopolskiej akcji dokonywano rozśpiewania młodzieży.
Po przyjściu sekcji dętej i melomanów spod muralu ekologicznego Ryszard Malecki zagrał przed wejściem do Prochowni na harmonijce ustnej utwór „Sen o Poznaniu”. Potem na scenie pojawili się Karol Wybrebski i Krzysztof Wodniczak, zapowiedzieli koncert ETNO EKO FEST, który miał wieloznaczeniowy charakter.
Grupa Szóstka rozpoczęła swój występ, akompaniując Jerzemu Konopie grającemu na trąbce instrumentalną wersję utworu „Cisza”. Dlaczego cisza jest ekologiczna, wyjaśnił profesor Andrzej Brzeg z Wydziału Biologii UAM w Poznaniu. Prowadzący koncert zaprosił na estradę Annę Hetmańska (1/2 duetu Anna Dominik), która zaśpiewała trzy utwory, m.in. „Tyle słońca w całym mieście”.
Ponownie pojawił się Krzysztof Wodniczak i przytoczył swoją recenzję sprzed 22 lat dotyczącą płyty Czesława Niemena Terra Deflorata. Po tej wypowiedzi Wojciech Wardejn recytował słowa tego utworu, a Michał Szóstek na organach Hammonda dobrał odpowiednie dźwięki, aby nadać improwizowany charakter. Na scenę zaproszono Małgorzatę Głowacką, która w pierwszym przekazie zaśpiewała piosenki „Biedroneczki są w kropeczki”, „Goniąc kormorany”, „Gdzie strumyk płynie z wolna” i „Ach, jak przyjemnie”.
Oklaski i zapowiedź, że wykładowca akademicki z wydziału biologii UAM stworzył własny, autorski program i go nam przekazał. To Andrzej Brzeg zaśpiewał cztery utwory, do których napisał oryginalną muzykę i słowa.
Kolejna zapowiedź. Duet gitarowo-wokalny Janusz Musielak, Wojtek Wino Winiarski wykonał cztery kompozycje Krzysztofa Klenczona i toruńskiej grupy Bez Jacka.
Ponownie na estradzie pojawiła się Małgorzata Głowacka i w tym bloku zaśpiewała m.in. „Czterdzieści kasztanów”, „Deszcz”, a Szóstek Band zagrał „Wiosnę” Andrzeja Zielińskiego i „Wspaniały świat” znany z interpretacji Louisa Armstronga What a wonderful world, Sumertime / lato / Earth song / Michael Jackson /.
Finał, czyli ostatni akord to zaproszenie wszystkich wykonawców, którzy zaintonowali „Pamiętajcie o ogrodach”, Do artystów dołączyła publiczność, śpiewając refren.
Podziękowanie i zaproszenie na małe co nieco oraz za miesiąc na Muzyczne Zaduszki.
Źródło: Kaczindow