Niedawno minęła rocznica utworzenia Towarzystwa Opieki na Ociemniałymi i powstania ośrodka w podwarszawskich Laskach, gdzie od kilkudziesięciu lat ludzie dobrej woli opiekują się niewidomymi dziećmi. Teraz pilnie potrzebują pomocy w prowadzeniu Szkoły Muzycznej. Szukają pieniędzy, ale i instrumentów muzycznych oraz fachowej pomocy.
Podopiecznym z terenu całej Polski zapewniona jest troskliwa i fachowa pomoc w codziennym życiu i edukacji. Dzieci bowiem nie tylko biorą udział w zajęciach terapeutycznych, mających na celu ich przysposobienie do codziennego, zwyczajnego życia. Uczęszczają także do normalnie działających szkół, gdzie uczą się tych samych rzeczy, co ich widzący rówieśnicy. Ponad 320 dzieci chodzi do placówek edukacyjnych wszystkich stopni i, jak podkreślają wychowawcy, nie obowiązuje ich żadna taryfa ulgowa. Zdają egzaminy i na zwykłych zasadach są promowani (lub nie) do kolejnych klas. Takie traktowanie ma prowadzić do wyrobienia u wychowanków poczucia samodzielności i zrozumienia, iż choć są ciężko poszkodowani przez los, to muszą mu stawić czoła, aby móc po prostu cieszyć się życiem.
Jeden ze sposobów samorealizacji zapewnia Szkoła Muzyczna, gdzie chętni uczą się gry na wszelakich instrumentach. Ma to wielką wagę, bo przecież zmysł słuchu jest najważniejszym w świecie niewidomych. Poprzez muzykę świat dzieci zostaje niezmiernie wzbogacony, co jest chociaż w pewnym stopniu kompensacją ich niepełnosprawności. Ponadto, tak jak u innych ludzi muzyka rozwija wrażliwość i poczucie piękna, a także kształtuje odwagę, dyscyplinę i wytrwałość, cechy tak ważne u każdego dziecka, a niewidomego szczególnie. Wreszcie, co nie jest bez znaczenia, zaangażowanie muzyczne zdolnych uczniów stwarza im szansę zdobycia zawodu.
Szkoła podzielona jest na trzy działy: podstawowy, gdzie szczególnie uzdolnione dzieci mają szansę rozwijać swoje umiejętności; umuzykalniający, który nastawiony jest na rozwój osobowości wychowanków; terapeutyczny, w którym muzyka stanowi element terapii ruchowej dla uczniów szczególnej opieki. We wszystkich tych sekcjach realizowane są programy specjalności: fortepianu, organów, fletu, gitary i skrzypiec. Dodatkowo jeszcze prowadzone są zajęcia poświęcone emisji głosu, instrumentom perkusyjnym, keyboardom itp. Jednym słowem jest to normalna szkoła muzyczna, przed którą postawiono jednak nadzwyczajne zadanie, i która spełniają istotną rolę w życiu podopiecznych z Lasek.
Niestety w ostatnim okresie Szkoła boryka się z trudnościami natury finansowej. Zatrudnienie nauczycieli–specjalistów wymaga sporych wydatków, a oprócz tego trzeba jeszcze konserwować i naprawiać instrumenty, które niszczą się dość szybko.
Kierownictwo i wychowankowie ośrodka w Laskach apelują o pomoc! Nie musi to być koniecznie wspomożenie finansowe. Poszukiwani są specjaliści, którzy pomogliby w renowacji i konserwacji, a także ci, którzy gotowi są oddać instrumenty na potrzeby dzieci.
Swoją pomocą możecie Państwo przysłużyć się ważnej i potrzebnej sprawie dla dobra niewidomych.
Wszyscy zainteresowani pomocą mogą kontaktować się z panią Marią Roguską z Towarzystwa Opieki nad Ociemnałymi, tel. (22) 752 20 04.
Źródło: inf. własna