Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
Z racji bliskości i sąsiedztwa od kilku lat obserwujemy pogłębiającą się współpracę między polskimi muzealnikami i ich kolegami z Białorusi. W 2012 roku Alina Dębowska, Katarzyna i Jerzy Sołub z Muzeum w Bielsku Podlaskim z powodzeniem zorganizowali „Polsko – białoruskie spotkania muzealne”, dając sygnał do rozpoczęcia działań związanych z potrzebą nawiązywania kontaktów i wymiany doświadczeń muzealników po obu stronach granicy.
Spotkania okazały się strzałem w dziesiątkę, do tego stopnia, że Alina Dębowska, kierownik bielskiego Muzeum, została zaproszona do koordynowania podlaskiego etapu projektu „Muzeum Aktywne” będącego w rzeczywistości studyjną wizytą białoruskich muzealników w Polsce. W ośmiodniowym maratonie po polskich muzeach uczestniczyło 12 białoruskich muzealników, którym stworzono okazję i warunki do zapoznania się z doświadczeniem polskich muzeów w zakresie tworzenia kolekcji, konserwacji, ale także prowadzenia działalności edukacyjnej i promocyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem aktywności muzeów etnograficznych, historycznych i muzeów skansenowskich. Koordynatorka podlaskiej części projektu, Alina Dębowska zadbała, aby goście z Białorusi mogli skorzystać z różnego rodzaju warsztatów, odwiedzając m.in. oddziały Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, w tym Muzeum w Bielsku Podlaskim. Głównym zamierzeniem organizatorów było to, aby wizyta stała się przyczynkiem do rozwoju białorusko-polskiej współpracy muzealnej. Być może kolejnym etapem będzie wizyta studyjna na Białorusi?
Reklama
Program „Muzeum Aktywne” był realizowany przez Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” i program Study Tours to Poland.
Partner projektu: Muzeum Podlaskie w Białymstoku.
Patronat medialny nad projektem objął portal SKANSENY.NET.
Projekt sfinansowany w ramach programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności STP - Wizyty Studyjne w Polsce 2013-2014 realizowanego przez Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu.
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.