Od 1 do 10 października 2009 młodzież izraelska z Rishon Le Zion oraz młodzież polska z Murowanej Gośliny wspólnie będą prowadzić dialog z kamieniami, realizując międzykulturowy projekt "Kamienie pamięci", którego celem jest poszukiwanie w przeszłości tego, co łączy a nie dzieli. Młodzież pozna historię rodziny Markowiczów - goślińskich Żydów, którzy zginęli podczas Holokaustu, zbuduje symboliczne mozaiki z kamieni, szyszek oraz żołędzi.
Projekt „Stones of memory roots”(„Kamienie pamięci”) będzie trwał 10 dni. Początek planowany jest w Murowanej Goślinie. Tutaj przez trzy dni młodzi ludzie z Polski oraz z Izraela będą poznawali historię goślińskich Żydów przygotowując happening na podstawie wiersza Wisławy Szymborskiej pt. „Rozmowa z kamieniem” oraz mozaikę z kamieni wokół macewy na byłym cmentarzu żydowskim. Po trzech dniach pobytu w Murowanej Goślinie udamy się w podróż po Polsce, śladami rodziny Markowiczów. Odwiedzimy m.in. Wrocław, Kraków, Oświęcim, Warszawę.
Podczas kolejnych etapów projektu będą powstawały nowe mozaiki pozostawiane w danym miejscu, w którym będzie grupa. Dopisywane będą także kolejne rozdziały scenariusza rodziny Markowiczów. Kolejno udamy się do miejsc, w których żyła ta rodzina, czyli odwiedzimy Koźmin, Dobrzycę oraz Wrocław. Tam sfinalizujemy spektakl – zaprezentujemy go wrocławskiej szkole średniej (Wrocław był ostatnim miejscem dla większości członków rodziny Markowiczów przed zagładą). Następnym miejscem naszego działania będzie Oświęcim- Auschwitz. Każdy z uczestników przywiezie ze sobą kamienie, kamyczki (również z Izraela). W ogrodach Centrum Dialogu i Modlitwy)powstanie symboliczna mozaika drzewa z korzeniami oraz liśćmi, symbolem życia, które odradza się po każdej śmierci, po Auschwitz.
Przedostatnim etapem projektu będzie wizyta w Krakowie wokół Placu Bohaterów Getta, gdzie jest 34 pustych krzeseł. Cała nasza grupa razem z liderami będzie liczyła 34 osoby. Zapełnimy tę pustą przestrzeń. Z Krakowa udamy się do Warszawy, by pokazać teraźniejszość współpracy i współegzystowania ze sobą Żydów i Polaków (warszawska gmina żydowska). Będziemy także gościli w Radiu „Euro” w audycji „Zostaw wiadomość” Tomka Kosiorka. Zostawimy wiadomość w postaci przesłania, że wspólna przeszłość jest szansą na budowanie wspólnej przyszłości Europy, która nigdy nie wymaże ze swojej pamięci europejskich Żydów.
Pobierz
-
Logo projektu
pdf ・666.76 kB
-
Młodzież w działaniu
pdf ・17.88 kB
-
Youth
pdf ・12.51 kB
-
Premier
pdf ・19.6 kB