24 kwietnia 2010 r. odbyła się uroczysta inauguracja studiów podyplomowych „Ekonomia społeczna”, prowadzonych przez Małopolską Szkołę Administracji Publicznej (MSAP) i finansowanych w ramach projektu „Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej”, którego partnerem jest MSAP. Studia, mają na celu podnoszenie kompetencji osób zajmujących się aktywizacją zawodową i integracją społeczną oraz stworzenie forum wymiany doświadczeń dla działań z tego zakresu.
Jednym z takich projektów jest „Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej”, którego partnerem jest MSAP. To właśnie w jego ramach finansowane są zainaugurowane studia, mające na celu podnoszenie kompetencji osób zajmujących się aktywizacją zawodową i integracją społeczną oraz stworzenie forum wymiany doświadczeń w tym zakresie. W pierwszej edycji studiów bierze udział 40 słuchaczy z całej Polski rekrutujących się głównie z organizacji pozarządowych oraz ośrodków pomocy społecznej. Podczas inauguracji wielu z nich wypełniając kolumny we wręczonych indeksach z nostalgią wspominało czasy studenckie.
W uroczystości otwarcia studiów wziął także udział Krzysztof Więckiewicz, dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, który opowiedział o polityce państwa wobec ekonomii społecznej i nakreślił perspektywy rozwoju tego sektora w Polsce. Ilustracją praktycznych działań, które prowadzą podmioty przedsiębiorczości społecznej, był film pt. „Ekonomia zaufania”.
Dyskusja o ekonomii społecznej trwała nadal podczas wspólnego zdjęcia pod nowym szyldem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i koktajlu przygotowanego przez przedsiębiorstwo społeczne „Cogito”.
Studia podyplomowe Ekonomia społeczna realizowane w ramach projektu „Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej” są skierowane do osób legitymujących się wykształceniem wyższym pracujących w instytucjach zajmujących się problematyką aktywizacji zawodowej i integracji społecznej (instytucje pomocy i integracji społecznej, instytucje rynku pracy, organizacje pozarządowe, administracja publiczna). Studia są w całości finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, trwają dwa semestry i składają się z sześciu komplementarnych modułów:
- Ekonomia społeczna: stan obecny i perspektywy
- Nauki społeczne
- Zarządzanie podmiotami ekonomii społecznej
- Finansowanie przedsięwzięć społecznych
- Otoczenie prawne ekonomii społecznej
- Innowacje społeczne
Docelowo, w latach 2010-2013 MSAP planuje wręczyć dyplomy ukończenia studiów 280 absolwentom biorącym udział w ośmiu edycjach studiów.
Źródło: MSAP