Serwis Samorządowy PAP podaje: Zdaniem Ministerstwo Rozwoju Regionalnego znaczne zróżnicowanie w długości oceny wniosków o dofinansowanie pomiędzy województwami (76 dni w lubuskim i 253 w mazowieckim) wynika z przyjętych założeń dotyczących przeprowadzania konkursów w tych województwach.
W odpowiedzi na interpelację nr 16699 resort tłumaczy, że w konkursach przeprowadzanych w ramach RPO dla woj. lubuskiego wpływało znacznie mniej wniosków o dofinansowanie – średnio 87, zaś w RPO dla woj. mazowieckiego składano przeciętnie 287 wniosków w jednym konkursie.
Łącznie w 16 konkursach zakończonych w RPO dla woj. lubuskiego rozpatrzono w sumie niespełna 1400 wniosków, podczas gdy w 14 konkursach zakończonych na Mazowszu zweryfikowano w sumie ponad 4000 wniosków o dofinansowanie. Zdaniem ministerstwa powodowało to większe obciążenie pracowników UM woj. mazowieckiego.
Ministerstwo wylicza też, że średnia wartość wniosku składanego w lubuskim była o połowę mniejsza (2,1 mln zł), niż w mazowieckim (4,4 mln zł). Według MRR potwierdza to, że projekty składane na Mazowszu były bardziej skomplikowane, co dodatkowo przyczyniało się do większej czasochłonności procesu weryfikacji.
Hanna Maliszewska z biura prasowego UM woj. mazowieckiego dodaje jeszcze preselekcję stosowaną w niektórych konkursach.
- Zaletą tego trybu była możliwość dokonania wstępnej oceny projektów tylko na podstawie wniosków o dofinansowanie. Załączniki mogły być dosyłane po wyborze projektów do realizacji - tłumaczy.
Pozwalało to beneficjentom, których projekty zostały odrzucone we wstępnych fazach oceny, unikać kosztów związanych z opracowaniem dokumentacji – np. studium wykonalności, raportu OOŚ. - Jednak to co było korzystne dla beneficjentów, okazało się mniej korzystne dla ogólnego przebiegu wdrażania programu – przyznaje Maliszewska.
/mp/
Źródło: Serwis Samorządowy PAP