Osoby poszkodowane w wyniku powodzi powinny się zgłaszać do ośrodków pomocy społecznej, gdzie zostanie im udzielona niezbędna pomoc. Minister Jolanta Fedak uruchomi po oszacowaniu potrzeb dodatkowe fundusze na zasiłki celowe dla powodzian.
Zostanie też zwiększony budżet Funduszu Pracy na wsparcie działań związanych z usuwaniem skutków powodzi. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wystąpiło również do banków żywności i organizacji charytatywnych o skierowanie na tereny zalane dodatkowych produktów żywnościowych i wody butelkowanej z rezerw Unii Europejskiej.
Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak postanowiła przekazać, poza środkami wynikającymi z zatwierdzonego planu finansowego Funduszu Pracy, dodatkowo 90 mln złotych na wsparcie prac związanych z usuwaniem skutków powodzi i tworzeniem nowych miejsc pracy. Środki pochodzą z rezerwy Funduszu Pracy, są uruchamiane z inicjatywy ministra i przeznaczone na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.
Jeżeli suma 90 milionów okaże się niedostateczna, minister J. Fedak wystąpi z wnioskiem o dokonanie zmian w planie wydatków tak, aby pomóc przedsiębiorcom w odbudowie zakładów pracy.
Minister J. Fedak rozważa pilną nowelizację ustawy z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców, która umożliwi objęcie pomocą przez obniżenie wysokości spadku obrotów jako warunku udzielenia pomocy przedsiębiorców z terenów zalanych.
Minister J. Fedak przypomina, że w przypadku zaprzestania faktycznej działalności przez przedsiębiorcę przez minimum 2 miesiące pracownicy mogą otrzymać zaliczkę na poczet zaległego wynagrodzenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Osoby poszkodowane w wyniku powodzi powinny się zgłaszać do ośrodków pomocy społecznej, gdzie zostanie im udzielona niezbędna pomoc. Minister uruchomi po oszacowaniu potrzeb dodatkową rezerwę zasiłkową na zasiłki celowe dla powodzian.