Można ocalić szkołę! Stowarzyszenie "Z Edukacją w Przyszłość" z Korzecznika
Gdy pojawił się problem, nie schowali głowy w piasek. Podjęli wyzwanie i zrealizowali postawione sobie cele. Dziś efektami ich pracy cieszy się cała wieś. Mowa o rodzicach uczniów i mieszkańcach Korzecznika. Utworzyli oni organizację pozarządową, która uratowała szkołę przed likwidacją.
Sytuacja nie była łatwa. W 1999 roku pojawiły się wiadomości płynące z gminy, iż placówka oświatowa w Korzeczniku jest zbyt kosztowna w utrzymaniu. Ze względów ekonomicznych planowano jej zamknięcie. Takie wieści były ciosem dla małej wsi. Szkoła stanowiła jeden z jej głównych elementów składowych. Kiedyś uwaga mieszkańców mogła się skupić jeszcze na uprawie roli. Z czasem jednak to szkoła stała się centrum życia wsi. W blisko 50-letnim budynku uczyło się rocznie około 70 dzieci. Na wszystko wciąż brakowało pieniędzy, a dla gminy szkoła wydawała się być nierentowna.
Chcąc rozwiązać problemy, rodzice i zaprzyjaźnieni mieszkańcy powołali do życia Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju i Integracji Środowiska Lokalnego „Z Edukacją w Przyszłość”, które miało realizować zadania wzbogacające ofertę edukacyjną placówki. – Już wtedy łatwiej było starać się o dofinansowanie projektów organizacjom pozarządowym niż szkole i to był pierwszy powód powołania Stowarzyszenia – komentuje Małgorzata Lewandowska, mama ucznia z Korzecznika. – Drugi był taki, że rozpoczęły się rzeczywiste próby likwidacji szkoły samorządowej. Dla mieszkańców oznaczało to potrzebę stworzenia planu awaryjnego. Furtką bezpieczeństwa stała się organizacja pozarządowa, która miała poprowadzić szkołę. Prezesem została Maria Nowak. Raczkujące Stowarzyszenie wsparła merytorycznie pani Alina Kozińska-Bałdyga i kierowana przez nią Federacja Inicjatyw Oświatowych. „Z Edukacją w Przyszłość” przejęło pieczę nad szkołą i uczyniło ją placówką społeczną. Obawy były oczywiście ogromne i mieliśmy za sobą wiele nieprzespanych nocy – dodaje Małgorzata Lewandowska, obecna Prezes Stowarzyszenia „Z Edukacją w Przyszłość”. – Jednak jeszcze większa była wiara w to, że się uda. Członkowie Stowarzyszenia odnieśli sukces. Dzięki ich staraniom w Korzeczniku działa niepubliczna szkoła podstawowa, przedszkole i centrum kształcenia ustawicznego.
Dla funkcjonowania placówek Stowarzyszenie pozyskuje dotację z gminy oraz dodatkowe środki finansowe – również z Funduszy Europejskich. Ze względu na niski poziom upowszechnienia edukacji przedszkolnej na terenie gminy Kłodawa organizacja zrealizowała projekt „Wiejski Ośrodek Przedszkolny”. W jego ramach utworzono dodatkowe dwa punkty przedszkolne, a maluchy z istniejącego w Korzeczniku przedszkola brały udział w zajęciach z rytmiki, nauki języka angielskiego, spotkaniach z logopedą. Choć akcja zakończyła się w 2010 roku, jej rezultaty są trwałe. Utworzone placówki dla przedszkolaków funkcjonują do dziś.
Stowarzyszenie troszczy się o edukację brzdąców, ale inwestuje również w rozwój starszych dzieci. Po przejęciu szkoły rozpoczęliśmy nauczanie języka angielskiego od pierwszej klasy – dodaje Małgorzata Lewandowska. – Jednak chcieliśmy dać uczniom możliwość kontaktu z żywym językiem i spróbowania porozumiewania się nim na co dzień. Szkołę podstawową niejednokrotnie odwiedzają zagraniczni wolontariusze. Prowadzą oni zajęcia sportowe, kulturalne, a dodatkowo uczą obcej mowy. Efektem są nagrody zdobywane przez uczniów w konkursach językowych.
Oferta zajęć proponowana przez Stowarzyszenie jest dostosowana również do dorosłego odbiorcy. Zainteresowanie propozycjami Centrum Kształcenia Ustawicznego w Korzeczniku jest spore. Do Technikum Rolniczego, Liceum Ogólnokształcącego Uzupełniającego czy Technikum Budownictwa uczęszcza co roku ponad 120 słuchaczy. Uczniowie dojeżdżają nawet z miejscowości oddalonych o 60 kilometrów.
W tle zajęć edukacyjnych toczą się podejmowane przez Stowarzyszenie prace remontowe. Z środków własnych organizacja przeprowadziła wymianę dachu, ociepliła mury. Obecnie trwa adaptacja poddasza na: sale lekcyjne, pokój do terapii indywidualnej, bibliotekę. W 2010 roku zagospodarowano teren wokół szkoły. Całe zadanie sfinansowano z uzyskanego wcześniej grantu. W ramach projektu zbudowano boisko, wiatę do grilla, stół do ping ponga, postawiono ławeczki. Mieszkańcy aktywnie włączali się w realizację tych działań. Pracowali przy usuwaniu gałęzi i krzewów, niwelowali teren, wykopywali korzenie – dodaje Prezes Stowarzyszenia. Aktywność mieszkańców Korzecznika cieszy członków organizacji. Jest to krok ku podtrzymaniu integracyjnej roli szkoły. Ma ona za zadanie przyciągać do siebie ludzi, stanowić alternatywę dla bezcelowego spędzania czasu. Już snute są plany na temat imprez, które zostaną zorganizowane wiosną przy nowej infrastrukturze.
„Z Edukacją w Przyszłość” działa też na rzecz aktywizacji podmiotów III sektora funkcjonujących w okolicy. Organizacja daje wskazówki i wsparcie innym stowarzyszeniom i fundacjom chcącym podjąć się dzieła prowadzenia szkoły. W 2009 roku zaczęłam udzielać porad i informacji szkołom zagrożonym likwidacją, które zgłaszają się po pomoc do Federacji Inicjatyw Oświatowych – komentuje Małgorzata Lewandowska. – Chcielibyśmy pokazać innym, że choć prowadzenie szkoły jest niełatwe, to jednak warto podejmować trud dla dobra dzieci i całej lokalnej społeczności. Obecnie Stowarzyszenie doradza przedstawicielom 10 szkół zagrożonych likwidacją.
W Polsce czterem tysiącom małych, wiejskich szkół grozi zamknięcie. Funkcjonowanie Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju i Integracji Środowiska Lokalnego ,,Z Edukacją w Przyszłość” daje przykład, iż prowadzenie placówek oświatowych przez związki rodziców i mieszkańców nie jest niewykonalne. To doskonała alternatywa dla grożącej obszarom wiejskim stagnacji. Działania organizacji stanowią przyczynę zmiany społecznej i integracji miejscowej ludności. Mechanizm jest prosty: bodziec powoduje reakcję. Stawienie czoła pojawiającym się problemom jest meritum sprawy. Motorem działania są przede wszystkim ludzie.
Projekt "Działamy razem 2", w którym bierze udział Stowarzyszenie jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Pobierz
-
http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_samorzad.pap.pl&_PageID=2&s=depesza&dep=87255
631526_201103241424200512 ・38.72 kB
Źródło: strona organizacji