W lutym 2002 roku zakończyła się realizacja projektu ‘Most do wspólnej przyszłości’. Jego celem było zwiększenie współpracy polskich i niemieckich organizacji pozarządowych. W efekcie przedsięwzięcia powstało 7 transgranicznych projektów, będących wspólną polsko-niemiecką inicjatywą. Projekt był dofinansowany za pośrednictwem Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu ‘Nysa’ w ramach I edycji programu Phare 2000.
- podstaw prawnych funkcjonowania organizacji pozarządowych w Polsce i Niemczech,
- finansowania działań sektora społecznego w Polsce i Niemczech,
- współpracy organizacji pozarządowych z administracja publiczną w Polsce i Niemczech.
. Bezpiecznie w kraju sąsiadów
„Interclub Femina” przy współpracy z „Frauen überwinden Grenzen“ planują wdrożenie projektu zwiększenia bezpieczeństwa kobiet zamieszkujących w Zgorzelcu i Görlitz oraz przyjeżdżających do tych miast.
2. Małymi krokami do Europy bez granic
Projekt przygotowany przez Fundacja "BIEDA", Arbeitslosenverband Sa. e.V. Koord. büro Löbau, Arbeitslosenzentrum - Weißwasser oraz Sapose.V. – Görlitz. Jego celem jest aktywizacja osób długotrwale bezrobotnych w oparciu o rozwój turystyki w Euroregionie Nysa.
3. Bezpieczne kobiety w Euroregionie Nysa
Organizacje Towarzystwo Aktywnych Kobiet „TAK“, Karkonoski Klub Amazonek, Frauenzentrum Görlitz e.V. – Görlitz przygotowały projekt poprawy bezpieczeństwa kobiet z Euroregionu Nysa.
4. Pomoc osobom starszym w Görlitz i Zgorzelcu.
Zgorzelecki Polski Czerwony Krzyż, Stowarzyszenie osób Niepełnosprawnych i Życzliwych oraz niemiecka organizacja „Blinden” z Görlitz przygotowały działania adresowane do Seniorów mieszkającym w miastach Görlitz i Zgorzelec.
5. O.N.I. są wśród nas
Jest projektem Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Görlitzer Werkstätten für behinderte Menschen oraz Stachelbär e.V. Podejmowane w jego ramach działania przyczynią się do rozwoju potencjału i zdolności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (O.N.I.). Program kierowany jest do osób niepełnosprawnych intelektualnie z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Görlitz, Jeleniej Góry i organizacji Stachelbär e.V
6. Przemoc wśród dzieci.
Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka, Stowarzyszenie „Jowisz”, Deutscher Kinderschutzbund OV Görlitz e.V oraz Deutscher Kinderschutzbund OV Zittau e.V. przygotowały działania mające na celu uświadomienie wpływu agresji i autoagresji na kontakty rówieśnicze.
7. Problemy alkoholowe
Ośrodek Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Bogatyni i Parytetowy Związek Organizacji Socjalnych. Zarząd Powiatowy w Görlitz przygotowują projekt zakładający wymianę doświadczeń i informacji na temat prowadzenia działalności na rzecz osób uzależnionych w obydwu krajach oraz zasad motywowania do leczenia.
Źródło: RCWIP