Jak pracować z osobami niemówiącymi w języku kraju, w którym mieszkają? Jak wspierać integrację? W jaki sposób podnosić kompetencje osób chcących pracować w środowisku międzykulturowym? Stowarzyszenie Dla Ziemi starało się odpowiedzieć na te pytania, wykorzystując swoje doświadczenie zdobyte w trakcie realizacji międzynarodowego projektu „More than words”, finansowanego ze środków programu Erasmus +.
26 czerwca 2020 roku odbyło się jedno ze spotkań upowszechniających projekt. Prowadzone było przez Lydie Charlotte Kotlinski – artystkę pochodzącą z Francji, mieszkającą obecnie na Lubelszczyźnie. Lydie brała udział w treningach organizowanych w ramach projektu „More than words” i podzieliła się z uczestniczkami i uczestnikami spotkania nabytymi tam umiejętnościami – pokazała, w jaki sposób wykorzystać ruch ciała oraz emocje do pracy w środowisku zróżnicowanym kulturowo i językowo.
W spotkaniu wzięły udział osoby reprezentujące różne środowiska i organizacje działające na terenie województwa lubelskiego. Wśród nich pojawiły się przedstawicielki i przedstawiciele ośrodków kultury, teatru, chóru czy organizacji studenckich oraz działających w obszarze nowych mediów. Część osób posiadało także doświadczenia migracyjne.
Różnorodność ta sprawiła także, że wykonywane ćwiczenia były nie tylko odwzorowaniem metod wypracowanych w trakcie treningów z udziałem prowadzącej spotkanie, ale i dawały możliwość do ich własnej interpretacji przez uczestniczki i uczestników. Wydarzenie było również okazją do uświadomienia sobie z jakimi wyzwaniami mierzą się osoby niemówiące w języku kraju goszczącego oraz ci, ze społeczeństwa przyjmującego, którzy starają się wesprzeć ich integrację. Obserwacja pracy grupy w trakcie kilkugodzinnego spotkania było także ciekawym doświadczeniem dla realizatorek projektu, które mogły z innej perspektywy spojrzeć na wypracowaną metodologię oraz jej obiór przez uczestników i uczestniczki warsztatów.
W trakcie wydarzenia nie zabrakło także prezentacji całego projektu oraz wszystkich wypracowanych rezultatów. Jednym z nich jest film dostępny online:
Więcej o projekcie można przeczytać na stronie http://motw.eu/.
Projekt „More than words” realizowany był w międzynarodowym partnerstwie przez następujące organizacje: Border Crossings (Wielka Brytania), Comperative Research Network (Niemcy), Network African Rural and Urban Development – NARUD (Niemcy), Stowarzyszenie Dla Ziemi (Polska), EURO-NET (Włochy), Integrált Kifejezés– és Táncterápiás Egyesület – IKTE (Węgry) oraz Association des Égyptiens au Luxembourg – AEL (Luksemburg). Środki na realizację projektu pochodzą z unijnego programu Erasmus +.
Trzyletni projekt zakładał:
- organizację pięciu szkoleń opartych o wcześniej ustalone wytyczne i analizę potrzeb. Szkolenia prezentowały cztery metody prowadzenia szkoleń o niewerbalnej komunikacji oraz ich podsumowanie;
- stworzenie paneuropejskiego modułu szkoleniowego ściśle powiązanego ze szkoleniami testowanymi w czasie wydarzeń upowszechniających;
- stworzenie interaktywnej platformy szkoleń międzykulturowych;
- realizację filmu;
- upowszechnienie rezultatów projektu, między innymi w trakcie lokalnych wydarzeń.
Źródło: Stowarzyszenie Dla Ziemi