Monitorpozarzadowy.pl – co najważniejsze dla NGO w funduszach UE 2014-2020
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych uruchomiła narzędzie dla wszystkich zainteresowanych tym, co najważniejszego dla sektora pozarządowego dzieje się w funduszach UE – Pozarządowy Monitor Programów Operacyjnych 2014-2020.
Portal gromadzi w jednym miejscu skrót najważniejszych informacji o danym Programie, aktualne teksty Programów Operacyjnych (krajowych, regionalnych oraz transgranicznych, tzw. Interregów) oraz ich uszczegółowień – tzw. Szczegółowych Opisów Osi Priorytetowych (SzOOP). Diabeł tkwi w szczegółach – to właśnie w SzOOPach są zapisane wszystkie kluczowe z punktu widzenia beneficjentów informacje, jak np. kryteria wyboru projektów, dlatego warto do tych dokumentów zaglądać.
Organizacje pozarządowe mają największy wpływ na wdrażanie funduszy UE poprzez Komitety Monitorujące dany program operacyjny (np. Komitet Monitorujący Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój lub Komitet Monitorujący Regionalny Program Operacyjny woj. Mazowieckiego). Zadaniem Komitetów jest podejmowanie kluczowych decyzji w zakresie wykorzystania funduszy UE, w jego skład wchodzą również przedstawiciele sektora pozarządowego – na Monitorze można znaleźć informacje, kto jest przedstawicielem organizacji pozarządowych w danym Komitecie Monitorującym wraz z kontaktem e-mail do każdej osoby.
Pozarządowcy w Komitetach zostali wybrani w głosowaniu przez swoje środowiska, pełnią tę funkcję nieodpłatnie, a wiąże się ona z bardzo dużą ilością pracy – dlatego tak istotne jest aktywne włączanie się w proces kształtowania wdrażania funduszy UE i wspieranie w tej pracy naszych przedstawicieli. Na Monitorze są zamieszczane nie tylko informacje o zbliżających się posiedzeniach Komitetów, na których zapadają ważne decyzje, ale również materiały na te posiedzenia, w których opiniowanie można się włączyć, jak również kluczowe aktualności dla wszystkich Programów Operacyjnych.
Portal służy również jako repozytorium wiedzy dla wszystkich, nie tylko członków Komitetów, którzy chcą uzupełnić swoją wiedzę i zwiększyć kompetencje w zakresie funduszy UE. Publikujemy na nim teksty, materiały i linki, które będą w tym przydatne i zachęcamy do współtworzenia tej przestrzeni z nami oraz zgłaszania potrzeb w zakresie wiedzy.
Monitor jest narzędziem, które ma służyć całemu sektorowi w skutecznym włączaniu się we współdecydowanie o funduszach UE, dlatego też chętnie usłyszmy od Was, co możemy zrobić, aby to narzędzie jeszcze lepiej Wam służyło – być może zamieścić słowniczek kluczowych pojęć? Czekamy na uwagi!
Źródło: Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych