Kiekrz to peryferyjna dzielnica Poznania słynąca z polodowcowego jeziora, jednego z największych w Wielkopolsce, a także pięknych terenów zielonych. Krajobraz sprzyja rekreacji, ale nie tylko. W zeszłym tygodniu odbyła się konferencja zorganizowana przez Centrum PISOP dla wielkopolskich pełnomocników ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. Jednym z głównych tematów było zlecanie zadań publicznych przez samorządy organizacjom.
Konferencja odbyła się w dniach 10-11 kwietnia i była wyjątkowa z kilku względów: po pierwsze było to pierwsze forum, które odbywało się przez dwa dni. Po drugie forum, mimo iż wielkopolskie, w dużej mierze miało charakter ogólnopolski z uwagi na czynne uczestnictwo w nim przedstawicieli Sieci SPLOT (obecność całej Sieci SPLOT na konferencji była powiązana z działaniami w ramach projektu „III sektor dla Polski). W końcu po trzecie na zakończenie forum rozdano uczestnikom certyfikaty potwierdzające odbycie szkolenia, o którym w dalszej części.
Po uroczystym otwarciu dokonanym przez Prezeskę Centrum PISOP Ewę Gałka, inna przedstawicielka Stowarzyszenia - Justyna Schaefer-Kurkowiak mówiła o wsparciu na jakie mogą liczyć pełnomocnicy oraz organizacje pozarządowe ze strony Centrum PISOP. Można tu wymienić choćby organizację wizyty studyjnej dla urzędników, na której poznają oni dobre praktyki aktywizowania społeczności lokalnych na Pomorzu oraz Warmii i Mazurach. Wizyta odbędzie się już w przyszłym miesiącu.
Wprowadzenia do tematyki zlecania zadań publicznych dokonał Łukasz Waszak z Centrum OPUS z Łodzi, odnosząc się przy tym do trzech modeli: współpracy administracji publicznej i organizacji pozarządowych opisującego współpracę w trzech płaszczyznach (tworzenia polityk publicznych, realizacji zadań publicznych oraz tworzenia infrastruktury sektora), oraz dwóch pozostałych, które w dużym stopniu odnoszą się do modelu współpracy: Model Kontraktowania Usług Społecznych propagujący nowe podejście w zlecaniu zadań publicznych oraz Model BINGO ułatwiający tworzenie infrastruktury sektora poprzez pomoc w usprawnieniu działań organizacji pozarządowych.
Wystąpienie Łukasza Waszaka było również wstępem do panelu dyskusyjnego, w którym uczestniczyły dwie strony. Stronę samorządową reprezentowały Bożena Kubacka z Jarocina, Małgorzata Baganc z Tarnowa Podgórnego oraz Anna Grzymisławska z Urzędu Marszałkowskiego, a pozarządową przedstawiciele SPLOTu Jerzy Boczoń z Gdańska, Łukasz Domagała z Wrocławia oraz moderująca całą dyskusję Marta Makuch ze Słupska. Dyskusja, momentami burzliwa, odnosiła się do trudności w powierzaniu zadań publicznych organizacjom, braku zaufania wobec organizacji pozarządowych, braku odpowiednich mechanizmów lub w sytuacjach gdy są to braku ich zastosowania (jak to jest w przypadku klauzul społecznych).
Po dyskusji Małgorzata Baganc opowiedziała uczestnikom jak wygląda zlecanie zadań publicznych w Gminie Tarnowo Podgórne (ile jest przeznaczonych środków, jakie działania sią dofinansowywane), a Piotr Kotlarek z Centrum PISOP opowiedział o trudnościach w zlecaniu zadań organizacjom pozarządowym w obszarze wspomagania rozwoju gospodarczego na przykładzie projektu realizowanego przez Miasto Konin.
Pierwszy dzień uzupełniły ponadto wystąpienia przekonujące pełnomocników do: Modelu BINGO (Bartłomiej Sroczyński z Centrum PISOP) oraz do portalu ngo.pl (Monika Chrzczonowicz, Stowarzyszenie Klon/Jawor).
Monika Chrzczonowicz wystąpiła także drugiego dnia, w którym na otwarcie mówiła o zmianach w ustawie o zbiórkach publicznych oraz planowanych zmianach w prawie o stowarzyszeniach czy wyczekiwanym nowym wzorze oferty na realizację zadań publicznych.
Drugi dzień to jednak przede wszystkim część warsztatowa podzielona na trzy części. Każda z nich odnosiła się do innego modelu. Piotr Kotlarek wraz z Barbarą Bocheńską z Urzędu Miejskiego w Kaliszu mówili o modelu współpracy. Najlepszym sposobem na rozpoczęcie takiej współpracy, jak opisana w modelu, jest ocena dotychczasowych działań za pomocą narzędzia zwanego Lokalnym Indeksem Jakości Współpracy. Narzędzie to pomaga dokonać samooceny zarówno przez urzędników jak i przedstawicieli organizacji, określić czego brakuje, pomaga uświadomić co można poprawić.
W kolejnej części Grzegorz Basarab z Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku wraz z Bożeną Kubacką mówił o Modelu Kontraktowania Usług Społecznych. Model zakłada uproszczenie tego procesu m.in. poprzez stosowanie regrantingu, to jest przekazanie „dotacji na dotacje”. To wybrany operator dystrybuuje środki dalej, najczęściej niewielkie. Opuszcza się wtedy procedury niezbędne przy ogłoszeniu otwartego konkursu ofert. Model zakłada jednak wiele innych rozwiązań dostępnych na stronie www.zlecaniezadan.pl.
Ostatnim modelem omawianym podczas części warsztatowej był model BINGO, czyli model zarządzania organizacją pozarządową prowadzącą działalność gospodarczą. Narzędzie jest internetowe, a organizacja która z niego korzysta podając informacje na swój temat uzyskuje podpowiedzi, co można ulepszyć i dzięki czemu usprawnić swoje działania. Podpowiedzi dotyczą rozwoju organizacji, zarządzania zespołem, zarządzania finansami oraz komunikowania wewnętrznego jak i na zewnątrz.
W trakcie tych dwóch dni spędzonych na Forum Pełnomocników przekazanych zostało bardzo wiele informacji. Wiele osób otwarcie mówiło o przydatności wiedzy przedstawionej na konferencji, szczególnie osoby, które były na forum po raz pierwszy. Liczymy, że ta wiedza przyczyni się do poprawy współpracy, szczególnie w zlecaniu zadań organizacjom pozarządowym oraz wsparciu w ich rozwoju.
Konferencja „Strategicznie - elastycznie - efektywnie. Nowoczesne rozwiązania we współpracy administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi” odbyła się w ramach projektu „Biznes - Innowacje - NGO, czyli BINGO” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Honorowy patronat nad konferencją objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.
Źródło: Centrum PISOP