Jaka jest modelowa współpraca pomiędzy organizacjami pozarządowymi a samorządem? Dyskusję na ten temat poruszono w Łodzi podczas konferencji, w ramach której zaprezentowano dokument, mający odpowiedzieć na to pytanie. Model Współpracy, bo o nim mowa, został opracowany zarówno przez przedstawicieli organizacji pozarządowych, jak i samorządowców.
Konferencja, która odbyła się 6 grudnia, miała charakter regionalny, gdyż wzięli w niej udział przedstawiciele samorządów i organizacji z dwóch sąsiadujących ze sobą województw – łódzkiego i wielkopolskiego. Organizatorami konferencji były Centrum OPUS i Centrum PISOP, członkowie Sieci SPLOT.
Licznie przybyłych na konferencję gości przywitały przedstawicielki samorządów szczebla wojewódzkiego – Patrycja Wojtaszczyk reprezentująca Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego oraz Sylwia Pełtak z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu.
Zanim poruszono kwestie współpracy organizacji pozarządowych i samorządu, Piotr Kotlarek z Centrum PISOP przybliżył wszystkim zebranym uczestnikom zmiany, jakie miały miejsce w tym roku w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, która w głównej mierze określa formy tej współpracy.
Następnie Patrycja Wojtaszczyk opowiedziała zebranym jak do kwestii współpracy z organizacjami pozarządowymi podchodzi się w Łódzkim Urzędzie Marszałkowskim. Pani Patrycja wchodzi w skład niedawno powołanej Łódzkiej Wojewódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego i jak mówi, wiąże z jej działalnością wiele nadziei, iż pomoże usprawnić dotychczasowe praktyki współpracy takie jak np. konsultacje.
O doświadczeniach współpracy z organizacjami pozarządowymi ze strony wielkopolskiego samorządu podzieliły się reprezentujące Oddział Koordynacji Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Miasta Poznania Weronika Stranz i Izabela Latosi. Z racji tego, iż na sali znajdowały się w większości osoby z województwa łódzkiego, miały one do prelegentek wiele pytań dotyczących tego jak to się robi w stolicy Wielkopolski. Zebranym szczególnie podobał się pomysł Dnia Organizacji Pozarządowych, jaki miał miejsce w ubiegłych latach, i który, jak podkreśliły panie z Urzędu Miasta Poznania, będzie powtarzany w następnych latach.
Po krótkiej przerwie Łukasz Waszak z Centrum OPUS zaprezentował uczestnikom Model Współpracy, nad którym w ostatnich miesiącach pracowały osoby wchodzące w skład obu sektorów. Model ma na celu poprawić jakość mechanizmów współpracy administracji publicznej (w szczególności samorządowej) i organizacji pozarządowych. "Model nie ma być ściągą dla samorządowców mówiącą o tym jak współpracować, to bardziej forma pewnej filozofii myślenia, kultury współpracy, której wprowadzenie potrwa co najmniej kilka lat" – mówił Ł. Waszak.
Model współpracy podzielony jest na trzy płaszczyzny: realizację polityk publicznych, realizację zadań publicznych oraz wsparcie sektora organizacji pozarządowych. Właśnie na trzy grupy zostali podzieleni uczestnicy konferencji by porozmawiać o szansach, oraz problemach odnoszących się do tych płaszczyzn. Warsztat dotyczący trzeciej płaszczyzny poprowadziła Monika Przybylak z Centrum PISOP: "dyskutowaliśmy o różnego rodzaju zagrożeniach utrudniających wspieranie trzeciego sektora takich jak choćby stereotypy lub niewłaściwe podejście do organizacji w niektórych samorządach. Jednak uczestnicy bez wyjątku zgodzili się, że wdrażanie modelu współpracy ma sens". Podobnie jak pozostali uczestnicy konferencji.
Model Współpracy już niedługo będzie powszechnie dostępny na stronie www.pokl541.pozytek.gov.pl
Konferencja zorganizowana została w ramach projektu pn. „Model współpracy administracji publicznej i organizacji pozarządowych - wypracowanie i upowszechnianie standardów współpracy".
Źródło: Centrum PISOP