Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Organizacje pozarządowe wraz z instytucjami publicznymi przygotowały model środowiskowego leczenia zaburzeń psychicznych. Nad jego powstaniem pracował liczny zespół, a w konsultacjach społecznych modelu wzięło udział ponad 70 osób.
O procesie tworzenia modelu leczenia środowiskowego zaburzeń psychicznych, który wspólnie realizują RC-fundacja konsultingu i rehabilitacji (Toruń), Fundacja „Wiatrak” (Bydgoszcz) i Kujawsko-Pomorska Federacja Organizacji Pozarządowych, pisaliśmy już wcześniej, informując o serii spotkań konsultacyjnych w województwie podczas których projekt modelu był prezentowany i dyskutowany. Model jest rozwiązaniem wypracowanym przez zespół ponad 20 osób z różnymi doświadczeniami i pomysłami, które na co dzień stykają się z problemami zaburzeń psychicznych (lekarze, społecznicy, pracownicy pomocy społecznej, wolontariusze, osoby z zaburzeniami psychicznymi, członkowie rodzin osób chorujących). Model zakłada, że wsparcie dla osób z zaburzeniami jest najbardziej skuteczne i najbardziej potrzebne na poziomie powiatowym, blisko miejsca zamieszkania potrzebujących. Dlatego w pomoc osobom chorującym zaangażowane powinno być lokalne środowisko.
Na sześciu spotkaniach konsultacyjnych zrealizowanych przez Federację w pięciu miastach regionu (Brodnica, Bydgoszcz, Chełmno, Toruń, Włocławek) model został zaprezentowany i omówiony, a następnie przedyskutowany z uczestnikami. Równolegle trwały konsultacje przez serwis stacja-konsultacja.pl. Każdy z uczestników konsultacji mógł model ocenić, skrytykować, zaproponować rozwiązania i wpłynąć na jego ostateczny kształt. W konsultacjach wzięło udział 75 osób, które zgłosiły 67 uwag i propozycji. Nad postulatami uczestników pracował następnie zespół, który model przygotował. W efekcie konsultacji model został przeredagowany, w wielu kwestiach doprecyzowany, rozwinięty lub zmieniony. Teraz gotowa jest jego ostateczna wersja, którą zamieszczamy poniżej. Raport z konsultacji, a przede wszystkim wypracowany model dostępne są tutaj >>> (link bezpośredni na stronę www Federacji). Wraz z modelem realizatorzy projektu opublikowali badania ilościowe i jakościowe dot. dostępnych form wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz stanu współpracy międzysektorowej na rzecz potrzebujących.
Model powstał w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (Program PO WER). Niebawem odbędzie się konkurs, który umożliwi przetestowanie wypracowanego pomysłu w praktyce.
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.