Dolnośląska Gala Wolontariatu, która odbyła się 7 grudnia w kinie Helios, była jednocześnie zwieńczeniem konkursu o tytuł Dolnośląskiego Wolontariusza 2012 roku oraz ważnym elementem tegorocznej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Wolontariatu. Miejsce, w którym odbyła się Gala było równie niezwykłe, jak sama uroczystość.
Kino Helios oddane niedawno pod władzę Stowarzyszenia Nowe Horyzonty z Romanem Gutkiem na czele, przekształciło się z typowego, komercyjnego multipleksu w największy multipleks z repertuarem artystycznym. Można powiedzieć, że Helios jest teraz symbolicznym, ale i bardzo wymownym wyrazem idei, że nie tylko działalność komercyjna i obliczona wyłącznie na zysk ma szansę zaistnieć w społecznej świadomości.
Podczas Gali było i uroczyście, i z lekkim przymrużeniem oka (o to ostatnie zadbał Marek Korzeniowski, parający się sztuką stand-upu). Wśród zaproszonych gości, którzy postanowili publicznie podkreślić rangę i znaczenie wolontariatu byli Łukasz Osiński, pełnomocnik Marszałka Województwa Dolnośląskiego ds. młodzieży oraz prezydent miasta Wrocławia Rafał Dutkiewicz.
– Jesteście jak święci Mikołajowie – tymi słowami określił wolontariuszy siedzących na sali Pełnomocnik.
– Mam prośbę, byście nagrodzili brawami samych siebie – tak do publiczności zwrócił się Prezydent.
Oprócz Marka Korzeniowskiego o oprawę artystyczną zadbał zespół Synaptine. Grupa wrocławskich muzyków, którzy sami siebie określają mianem bardziej animatorów życia muzycznego niż profesjonalnymi muzykami wyjątkowo przypadła do gustu widowni. Do tego stopnia, że jeszcze w trakcie Gali Synaptine dostali angaż. Pewnie już teraz zebrała się grupka osób, która będzie czekać na pierwszą płytę grupy.
Wśród tegorocznych nominowanych (podobnie zresztą jak w latach ubiegłych) można było przede wszystkim dostrzec różnorodne oblicze wolontariatu. Trudno jest nie zauważyć, że coraz większą popularnością ta forma społecznej działalności cieszy się wśród bardzo młodych ludzi.
– Młodzi wolontariusze są od nas lepsi, ponieważ wcześniej zaczynają. I zaczynają dobrze – jak stwierdził Jacek Bednarek z Wrocławskiego Centrum Wolontariatu Stowarzyszenia Nowa Rodzina.
Pewną nowością w tegorocznym konkursie była wykreowana przestrzeń dla osób, które nie zajmują się wolontariatem bezpośrednio, ale uwieczniają go poprzez swoją działalność. Zorganizowano konkurs literacki, fotograficzny oraz dotyczący wolontariatu w sieci. Zwycięzcą konkursu fotograficznego został Beniamin Kostas, w konkursie „Wolontariat piórem” wyróżniono Agnieszkę Wrzesińską, a zwycięzcą „Wolontariatu w sieci” zostało Szkolne Koło Wolontariatu w Prusicach.
Przyznano też wyróżnienia w postaci certyfikatu „Organizacja przyjazna wolontariuszom” tym instytucjom (wywodzącym się zarówno z sektora NGO, jak i JST oraz komercyjnych firm), które w swojej działalności znajdują miejsce na koordynację działań wolontariackich. W tym roku takie certyfikaty otrzymały cztery organizacje:
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Koło w Legnicy
Toyta Motor Manufactury Poland
Gimnazjum nr 3 w Oławie
oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Czernicy.
Bohaterowie wieczoru
Wolontariuszy nominowanych w tym roku do głównej nagrody było 46, działają oni w bardzo różnych dziedzinach życia społecznego, równie różnorodne są odbiorcy ich działań. Dlatego też poznaliśmy nominowanych do głównej nagrody poprzez kilka kategorii. „Swoich” wolontariuszy zgłosiły szkoły, samorząd oraz biznes a także organizacje pozarządowe. Wyboru dokonała Kapituła, w której skład wchodziły osoby zaufania publicznego, pod przewodnictwem ubiegłorocznego laureata – Dariusza Gila.
Tegoroczną laureatką została Edyta Mulka Gonera, mieszkanka Mościska w powiecie dzierżoniowskim. Zwyciężczyni konkursu realizuje wiele inicjatyw społecznych, chociaż na co dzień nie brakuje jej obowiązków związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. To właśnie ona broniła miejscową szkołę przed zamknięciem kilka lat temu – szkoła nie tylko nadal funkcjonuje, ale też pięknie wyremontowana stanowi ważne miejsce dla lokalnej społeczności. Od 2006 roku do chwili obecnej jest radną gminy Dzierżoniów. To również ona odpowiada za funkcjonowanie Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Wsi „Przystań Mościsko”, a także grupy odnowy wsi, funkcjonującej w Regionalnym Programie „Odnowa Dolnośląskiej Wsi”. Pozyskuje również środki na realizację wielu inicjatyw lokalnych.
Cały Dolnośląski Festiwal Wolontariatu, czyli również i piątkowa Gala Wolontariatu, w tym roku pięknie wpisał się w obchody ustanowionego przez Unię Europejską Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Organizatorami Festiwalu, było Partnerstwo na rzecz Promocji i Rozwoju Wolontariatu na Dolnym Śląsku „Razem dla Wolontariatu”, którego liderem jest Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. W organizację przedsięwzięcia włączyły się m.in.: Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci, Stowarzyszenie Tratwa, Fundacja Umbrella, Semper Avanti, Stowarzyszenie Nowa Rodzina oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Bielawie. Całość patronatem honorowym objął Rafał Jurkowlaniec, Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Pracy i Polityki Społecznej
Źródło: informacja własna serwisu wroclaw.ngo.pl