Moc mentoringu. Dlaczego warto dzielić się doświadczeniem z młodzieżą?
Mentoring to nie tylko wsparcie, ale przede wszystkim relacja, w której jedna strona dzieli się doświadczeniem, aby druga mogła się rozwijać. Fundacja Zwolnieni z Teorii od lat promuje ideę mentoringu jako skutecznego narzędzia pomagającego młodym ludziom w rozwijaniu ich potencjału.
W tym roku ponad 80 mentorów i mentorek ING wspiera uczestników Olimpiady Zwolnieni z Teorii w ramach wyzwania „Krok do przodu” – to rekordowa liczba mentorów w historii programu.
80 ekspertów i ekspertek wesprze uczniów i uczennice z całej Polski
Celem mentoringu jest rozwijanie potencjału mentee – ucznia – i przygotowanie do czekających go wyzwań. Narzędzie jest wykorzystywane w środowiskach edukacyjnych, biznesowych, administracji publicznej. To także świetna metoda wsparcia młodzieży, która chce rozwijać swoje kompetencje.
Fundacja Zwolnieni z Teorii organizuje ogólnopolską olimpiadę projektów społecznych. Uczniowie/nice i studenci/tki z całej Polski mogą wziąć w niej udział, aby zrealizować prawdziwy projekt społeczny, a co za tym idzie – zrobić coś dobrego dla swojego otoczenia i rozwijać własne kompetencje.
ING Bank Śląski i Fundacja ING Dzieciom już od 6 lat są współorganizatorami wyzwania „Krok do przodu” dla uczestników i uczestniczek olimpiady. W tym roku padł rekord zaangażowanych mentorów – ponad 80 ekspertów i ekspertek z ING wesprze zespoły projektowe w obszarach takich jak zarządzanie projektem, pozyskiwanie partnerów i wzmianek medialnych czy prowadzenie social mediów. Do programu zostało przyjętych 113 zespołów projektowych z całej Polski.
„Otrzymaliśmy dużo wiedzy teoretycznej, ale dostaliśmy też pomoc w praktycznym jej zastosowaniu. Z pewnością, gdyby nie Wasz mentoring, ciężko byłoby nam ukończyć projekt. W przyszłym roku kontynuujemy projekt i liczymy, że ponownie znajdziemy się w programie” – podkreśla jeden z uczestników poprzedniej edycji Olimpiady Zwolnieni z Teorii, który rozwijał swój projekt w ramach programu „Krok do przodu” w roku szkolnym 2023/24.
Mentoring to partnerska relacja, która umożliwia współpracę międzypokoleniową
Mentoring to partnerska relacja, z której czerpią obie strony. Pozwala na wykorzystanie potencjału doświadczonych pracowników, którzy mają chęci, by dzielić się swoją wiedzą. Miano mentora to wyróżnienie i docenienie. To także okazja do współpracy międzypokoleniowej i łamania stereotypów dotyczących generacji Z, do której należą dzisiejsi uczniowie. Mentorzy i mentorki podkreślają zapał młodych do działania.
„Jestem niesamowicie dumny, że mogłem pracować z tak niesamowitym zespołem i obserwować, jak ich projekt i oni sami rozwijają się z dnia na dzień. Najbardziej satysfakcjonująca jest ich determinacja i pasja do dalszego rozwijania projektu” – wypowiada się jeden z mentorów programu „Krok do przodu”, który przez dwa lata wspierał zespół Notespace. Projekt polegał na stworzeniu platformy edukacyjnej wspierającej efektywną naukę.
Organizatorzy pomagają rozwijać się młodym w istotnych dla nich tematach
W ramach programu „Krok do przodu” realizowane są inicjatywy dotyczące tematów ważnych dla młodzieży. Wśród projektów zakończonych w poprzednich edycjach programu można wymienić m.in. spotkania dotyczące cyberbezpieczeństwa, kampanię edukacyjną na temat zarządzania finansami i akcje proekologiczne, takie jak montowanie domków dla pszczół.
„Wierzymy, że nauka poprzez działanie i zaangażowanie społeczne może przynieść prawdziwe zmiany. Dlatego z Fundacją Zwolnieni z Teorii realizujemy program „Krok do przodu”, w którym mentorami są pracownicy ING. Współpraca międzypokoleniowa umożliwia transfer wiedzy i wymianę doświadczeń, z jednej strony wzmacnia młodych w działaniu, a z drugiej jest ogromnie satysfakcjonująca dla pracowników, którzy mają okazję poznać perspektywę młodszego pokolenia” – mówi Joanna Dymna-Oszek, prezeska Fundacji ING Dzieciom i dyrektorka Biura Zarządu ING Banku Śląskiego.
Fundacja Zwolnieni z Teorii od 2013 roku wychodzi naprzeciw edukacji szkolnej, uzupełniając ją o przestrzeń do zdobywania praktycznego doświadczenia. Olimpiada Zwolnieni z Teorii umożliwia młodzieży realizację własnych projektów społecznych i nabywania kompetencji przyszłości, taki jak współpraca, komunikacja czy przywództwo. Platforma zwolnienizteorii.pl wspiera młodzież na drodze realizacji inicjatywy i zdobywania wiedzy z zakresu zarządzania projektami.. W ramach olimpiady organizowane są również programy partnerskie, jednym z nich jest właśnie „Krok do przodu” realizowany we współpracy z ING Bankiem Śląskim i Fundacją ING Dzieciom. Dzięki programowi młodzież może skorzystać z profesjonalnego wsparcia ekspertów i ekspertek ING.
Źródło: Fundacja Zwolnieni z Teorii