W minionym tygodniu Mobilni Doradcy, a także członkowie zespołu serwisu Technologie.ngo.pl działający w ramach programu Nowe Technologie Lokalnie – wzięli udział w kilkudniowej sesji w Parlamencie Europejskim. Wszystko dzięki zaproszeniu posła – Michała Boniego.
Oprócz osób związanych z programem Nowe Technologie Lokalnie – Mobilnych Doradców ICT w Belgii znalazły się także inne zespoły. Uczestnicy projektu Hackathon Bridge: Poland to Ukraine, a także przedstawiciele Forum Młodych Konfederacji Lewiatan. Kluczowym znaczeniem wyjazdu była możliwość wymieniy cennych doświadczeń zdobytych we własnych działalnościach. Czasu na interakcje nie brakowało. W Belgii, oprócz doświadczenia pracy europolityków grupa zwiedziła samą Brukselę, a także Antwerpię i leżące nieopodal stolicy Leuven. Główną nadzieją jaką w wyjeździe pokładał zespół Nowych Technologii Lokalnie była jak najszersza eksploracja cyfrowych tematów zarówno na szczeblu europejskim, jak i wymiana doświadczeń z ukraińskimi uczestnikami.
Wszyscy mogli też zwiedzić parlament, uczestniczyć w dyskusji z polskim politykiem, a także wziąć udział w konferencji „Ukraina testem na europejską solidarność”. Obok polskiego posła zasiedli m.in. ukraińska dziennikarka, obecnie deputowana do Rady Najwyższej Ukrainy Iryna Heraschenko, łotewski polityk, deputowany do Parlamentu Europejskiego Artis Pabriks czy też chorwacki prawnik, obecnie także deputowany do Parlamentu Europejskiego Andrej Plenković.
Politycy akcentowali trudną sytuację Ukrainy, jej mozolną i niezwykle trudną misję polegającą na powstrzymaniu eskalacji trwającego w tym kraju konfliktu. Pabriks argumentował, że gdy w najbliższych latach zaufanie do instytucji publicznych będzie wręcz niemożliwe do szybkiego odbudowania włodarze muszą skupić się na budowie przyszłych pokoleń, które wkrótce dojdą do władzy i będą stanowić prawo.
Michał Boni w kilku punktach określił natomiast jak doświadczenia wyniesione z czasu budowania Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, które współtworzył i którym kierował w Polsce można przenieść na grunty innych gospodarek. Były minister tłumaczył jak Ukraińcy powinni używać dostępnych technologii, by stawiać podwaliny nowego i lepszego kraju. W jego opinii dzięki temu gospodarka ma szanse stać się innowacyjną. Boni nie skupiał się tym samym na okresie polskiej transformacji ustrojowej, bo w jego opinii dziś ma to mniejsze znaczenie. Na bazie doświadczeń takich państw jak Polska, miejscowi specjaliści muszą zdać sobie sprawę z konieczności inwestycji w nowych specjalistów, jacy zajmą się przyszłymi reformami.
Artis Pabriks niejako podsumowując całą debatę, w której politycy nie postawili konkretnych wniosków, a jedynie ogólne ścieżki do pielęgnowania, zachęcał Ukraińców: - „Nie macie wyboru, nie macie czasu i musicie działać”. I tłumaczył, by nie powielać reform udanych za granicą, ale jedynie z nich czerpać. Bo w jego mniemaniu ślepe naśladowanie do niczego nie prowadzi.
Kolejnego dnia w Parlamencie Europejskim wszyscy wzięli udział w ogólnej prelekcji tłumaczącej ideę funkcjonowania tej instytucji. Kluczowym jednak okazała się dyskusja z posłem Bonim. Zainteresowani dopytywali o losy Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, w dyskusji wracał też temat ACTA. Polityk w swoich wypowiedziach skupiał się także na gorącym w ostatnim czasie temacie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwie danych w Internecie. Uczestnicy spotkania mogli przyjrzeć się pracom nad dyrektywą o cyber bezpieczeństwie.
Jedno pozostaje pewne – wszyscy uczestnicy kilkudniowej wyprawy do Belgii wynieśli z niej mnóstwo nowych kontaktów, pomysłów na rozwój własnych działalności, ale także przemyśleń związanych z polityką na europejskim poziomie.
Źródło: Technologie.ngo.pl