15 września Komisja Europejska opublikowała komunikat na temat inicjatywy "Mobilna młodzież". Organizacje pozarządowe mogą być szczególnie zainteresowane zapowiedzią szerszej debaty nad kwestią uznawalności wyników uczenia się pozaformalnego oraz rozpoczęciem konsultacji na temat przyszłej generacji programów wspólnotowych w tym Programu „Młodzież w Działaniu” oraz „Uczenie się przez całe życie”.
Nowa inicjatywa podkreśla rolę młodzieży w budowaniu zrównoważonego rozwoju Unii Europejskiej i wyznacza ramy działań, które Wspólnota musi podjąć w najbliższym czasie.
Do czterech głównych obszarów tych działań Komisja Europejska zalicza:
- wsparcie systemu uczenia się przez całe życie (w tym edukacji formalnej i pozaformalnej) i budowanie jego powiązań z rynkiem pracy;
- poprawę jakości szkolnictwa wyższego i promocję studiów wyższych wśród młodych ludzi jako elementy budowania gospodarki opartej na wiedzy;
- wsparcie transgranicznej mobilności młodzieży w edukacji i zatrudnieniu;
- wsparcie sytuacji młodych ludzi na rynku pracy.
Komisja podkreśla konieczność redukcji liczby osób wcześniej kończących edukację, zwraca uwagę na potrzebę zmian w kształceniu i doradztwie zawodowym jak również w szkolnictwie wyższym. Oprócz wyznaczenia strategicznych ram działań, Komisja Europejska zapowiada stworzenie praktycznych narzędzi wspierających założone cele, takich jak Europejski Monitor Wolnych Stanowisk Pracy (European Vacancy Monitor) jako baza wiedzy na temat możliwości zatrudnienia za granicą czy Europejski Paszport Umiejętności (European Skills Passport) będący narzędziem wspierającym uznawanie wyników kształcenia pozaformalnego i nieformalnego. W komunikacie Komisja podkreśla również rolę programów wspólnotowych w realizacji celów inicjatywy Mobilna młodzież i w ślad za tym uruchamia konsultacje dotyczące przyszłego kształtu tych programów począwszy od roku 2014.
Link do konsultacji nowej generacji programów wspólnotowych:
Pobierz
-
treść komunikatu w języku angielskim
pdf ・101.39 kB
Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej