#MniejPlastiku, czyli 2467 km edukacji ekologicznej — zakończyło się trzyletnie sprzątanie Polski. Zapraszam na film.
#MniejPlastiku czyli 2467 km edukacji ekologicznej
#MniejPlastiku, czyli 2467 km edukacji ekologicznej — zakończyło się trzyletnie sprzątanie Polski. Zapraszam na film. Produkcja Film-Fido , zdjęcia, montaż Filip Pobłocki Film Fotografia , lektor Przemysław Przybylski .
Podsumowanie
Odyseja — Bałtycka, Górska i Wiślana. To pierwsza taka akcja w Polsce. Zaplanowaliśmy ją na trzy lata. W roku 2020 wyprawa prowadziła nadmorskimi plażami, w 2021 górskimi szlakami, a w tym roku ekologiczna podróż wiodła wzdłuż Wisły.
Każdego roku w wybrane weekendy przez 10 miesięcy wraz z innymi "wariatami" pokonywałem od 20 do 150 km. Trasę przemierzaliśmy pieszo, na rowerach, w kajakach, a nawet na rolkach. Podczas wyprawy nie tylko sprzątaliśmy, ale organizowaliśmy również spotkania z mieszkańcami, samorządowcami i mediami. Łącznie przez te trzy lata pokonaliśmy 2 467 km. Posprzątaliśmy plaże od Świnoujścia do Piasków na Mierzei Wiślanej, góry od Bieszczadów po Sudety i Wisłę od źródeł na Baraniej Góra do Mikoszewa. Odbyliśmy 358 spotkań z mieszkańcami, samorządowcami i dziennikarzami. W naszych akcjach i spotkaniach wzięło udział ponad 30 tys. wolontariuszy. Razem zebraliśmy ponad 16,5 tys. worków śmieci (ok. 160 ton) .
Co więcej, w okresie między poszczególnymi wędrówkami były prowadzone warsztaty ekologiczne oraz webinary i zajęcia online ze szkołami. Wyprawom towarzyszyła również niezwykła, edukacyjna wystawa zdjęć, na której można było zobaczyć artystycznie sfotografowane przez Dobromil Nosek śmieci, pozbierane na polskich plażach.
Przez ostatnie lata w Polsce został zahamowany proces selektywnej zbiórki i recyklingu odpadów. Brak systemu kaucyjnego (więcej o tym na: Kaucja wraca ) doprowadził, że do środowiska trafia, zatruwając je, każdego roku ponad 5 mln ton odpadów opakowaniowych, m.in: butelki plastikowe i szklane (po alkoholach), puszki aluminiowe i jednorazowe opakowania. Jednocześnie plagą staje się sprowadzanie odpadów z całej Europy (w tym również odpadów niebezpiecznych) oraz podpalanie wysypisk i składowisk odpadów.
Głównym powodem zaśmiecenie Polski jest brak rozszerzonej odpowiedzialności producentów, którzy wprowadzają na rynek miliony ton opakowań, ale praktycznie nie ponoszą realnych kosztów ich zbierania, selektywnej zbiórki i przetwarzania. Samorządy i Lasy Państwowe wydają każdego roku setki milionów złotych na likwidacje dzikich wysypisk śmieci. Odpady w środowisku to także ogromne zagrożenie dla zwierząt, roślin oraz zdrowia i życia ludzi, to też źródło wielu pożarów.
Ekologiczne odyseje były częścią kampanii #MniejPlastiku, której organizatorem jest Credit Agricole Bank Polska i EFL - Wiedza i Biznes . W akcjach pomagali leśniczki i leśnicy Lasy Państwowe , pracownicy Wody Polskie, liczne szkoły oraz organizacje społeczne.
Wszystkim bardzo dziękuję! A teraz zapraszam na film, miłego oglądania
Źródło: Dominik Dobrowolski