Młodzieżowe Wulkany Partycypacji, czyli erupcja aktywności społecznej młodzieży
Dobiega końca II edycja programu Młodzieżowe Wulkany Partycypacji, który realizowany był w latach 2022-2023 przez Stowarzyszenie ZMW. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu młodzieżowa organizacja przeprowadziła m.in. Akademię Młodzieżowych Liderów oraz wsparła merytorycznie i finansowo realizację 20 inicjatyw w całej Wielkopolsce. W lokalne inicjatywy zaangażowało się ponad 150 wolontariuszy i 20 społecznych partnerów.
Wyjątkowy moment podsumowania
W sobotę 16 grudnia 2023 r. w Poznaniu miała miejsce Uroczysta Gala Podsumowująca. Na scenie stanęli młodzieżowi liderzy, którzy wzięli udział w Akademii Młodzieżowych Liderów oraz zrealizowali swoje inicjatywy. Podczas wydarzenia zostały zaprezentowane filmy ze wszystkich zrealizowanych inicjatyw, natomiast uczestnicy otrzymali pamiątkowe statuetki i certyfikaty. Do grona absolwentów dołączyło 40 młodzieżowych społeczników.
– Otrzymujecie dzisiaj statuetki, które przedstawiają rozłożone skrzydła. Te „skrzydła” otrzymaliście właśnie w tym programie. Dbajcie o to, aby były one rozłożone, gotowe do działania. Niech statuetki młodzieżowych liderów i liderek Wam o tym przypominają – to do Was należy świat! – mówił Mikołaj Kostaniak, koordynator programu.
Inicjatywy angażujące lokalne społeczności
Podjęte przez młodzież przedsięwzięcia to prawdziwa moc inspiracji do działania na rzecz innych, zachęcamy aby korzystać z tych pomysłów i podejmować inicjatywy w swoich społecznościach. O każdej z inicjatyw nagrane zostały filmy reportażowe, które można obejrzeć na profilu projektu na Facebooku Młodzieżowe Wulkany Partycypacji oraz na YouTube. Dostępna jest także publikacja online prezentująca dokonania młodzieży. To była świetna przygoda dla młodzieżowych liderów z różnych zakątków Wielkopolski.
Wśród inicjatyw, które młodzież zorganizowała wymienić należy Rodzinny Festyn Wild West Party w Przybyszewie (gm. Święciechowa). Liderkami były Zuzanna i Bianka. Dziewczyny zorganizowały w lipcu festyn w stylu westernowskim. Aż 10 rodzinnych drużyn stanęło do rywalizacji oraz wspólnej zabawy – musieli się zmierzyć m.in. z praniem, gorączką złotą czy też rozwiązać test wiedzy na temat Dzikiego Zachodu.
Elvira i Kseniia – młodzieżowe liderki z Leszna przeprowadziły warsztaty florystyczne. Inicjatywa polegała na tworzeniu boxów kwiatowych oraz zajęciach integrujących społeczność ukraińską ze społecznością polską. Partnerem społecznym była Fundacja Leszno dla Ukrainy.
Natomiast ŁuszkoWianki to pomysł Julii i Pawła, który zrealizowany został w Łuszkowie (gm. Krzywiń). W wyjątkowy wieczór lokalna społeczność spotkała się na warsztatach plecenia wianków, lekcji tańców ludowych, nie zabrakło także wspólnego ogniska i wypiekania podpłomyków.
Dużym zaangażowaniem wykazała się także młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lesznie, gdzie z inicjatywy Karoliny i Zuzanny została zorganizowana Familiada po angielsku. Do szkolnego pojedynku zgłosiło się aż 18 drużyn. W finałowym turnieju uczniowie zmierzyli się ze swoimi nauczycielami.
To tylko niektóre ze zrealizowanych pomysłów. Zachęcamy, aby bliżej zapoznać się z młodzieżowymi inicjatywami. Opisy oraz filmy znajdują się na: www.facebook.com/mlodziezowewulkanypartycypacji.
– Wspieranie pomysłów i stwarzanie młodzieży przestrzeni do podejmowania aktywności społecznych jest niezwykle ważne, bo to właśnie dzięki temu kształtują się świadomi i zaangażowani obywatele – mówi Mikołaj Kostaniak.
Warto również wspomnieć, że Stowarzyszenie ZMW planuje kontynuować swoje działania – na kwiecień planowany jest nabór do kolejnej edycji Akademii Młodzieżowych Liderów.
Projekt Młodzieżowe Wulkany Partycypacji sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 – 2030.
Źródło: Stowarzyszenie ZMW