Co należy zrobić w przypadku ogłoszenia ewakuacji budynku? Jak powinien zachowywać się pieszy bądź rowerzysta żeby czuć się bezpiecznie na drodze? Co należy zrobić przypadku wypadku drogowego, bądź zdarzenia
w czasie wolnym? Jak odczytywać komunikaty ogłaszane w górach bądź nad wodą? I jak pracuje Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz Straż Pożarna?
Na te pytania mają możliwość uzyskać informację uczniowie z dwóch podkarpackich gimnazjów – w Błażowej oraz Harcie. Od września w tych placówkach ruszył projekt edukacyjny „MŁODZIEŻOWE CENTRUM BEZPIECZEŃSTWA”, które jest wykonywane w ramach zadania publicznego „Bezpieczna i przyjazna szkoła – projekty upowszechniające i wzmacniające wybrane działania bezpiecznej szkoły w szczególności projekty edukacyjne w gimnazjach” prowadzone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Projekt realizowany jest przez Fundację Generator Inspiracji.
W ramach projektu w obydwu placówkach powstała 20-osobowa grupa tworząca Młodzieżowe Centrum Bezpieczeństwa, która weźmie udział w warsztatach oraz będzie prowadzić różne działania skierowane do społeczności szkolnej i lokalnej. Prowadzącymi zajęcia będą osoby związane z bezpieczeństwem.
Do tej pory zajęcia przeprowadził strażak oraz policjant, przed uczniami spotkanie z ratownikiem medycznym i ratownikiem specjalistycznym. Projekt realizowany jest w czterech blokach tematycznych: reagowanie w sytuacjach nadzwyczajnych, zapewnienie bezpiecznej drogi do szkoły, udzielanie pierwszej pomocy, dbanie o bezpieczny wypoczynek, a każdy z nich zakończony jest akcją podsumowującą dane zagadnienia. Ostatnio odbyła się „Akcja-ewakuacja”, w ramach której uczniowie mogli wziąć udział w próbnej ewakuacji. Przed nimi jeszcze akcje „Załóż odblask – daj się zobaczyć”, „Na Ratunek”, „Bezpieczni w czasie wolnym”.
Na zakończenie projektu uczniowie odwiedzą straż pożarną i Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie.
Poza tym działania w ramach projektu skierowane będą również do pracowników szkoły oraz Rady rodziców, którzy wezmą udział w szkoleniu z pierwszej pomocy.
Projekt zostanie podsumowany Dniem Bezpieczeństwa, podczas którego będą prezentowane efekty zrealizowanego działania przez jego uczestników.
Mamy nadzieję, że projekt przyczyni się do zwiększenia świadomości młodzieży i społeczności lokalnej odnośnie własnego bezpieczeństwa, a dla samych uczestników będzie świetną przygodą i lekcją.
Projekt jest realizowany pod honorowym patronatem: Marszałka Województwa Podkarpackiego i Wojewody Podkarpackiego, natomiast patronat medialny objęło Radio Rzeszów i Radio CENTRUM.
Źródło: Fundacja Generator Inspiracji