Blisko 70 szkół z całej Polski, w tym dziewięć z Wielkopolski, wzięło udział w XVIII edycji Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych (OPPM) w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. OPPM to święto uczestników oraz uczestniczek programów edukacyjnych, którzy przez cały rok angażowali się w różne projekty i w ten sposób zmieniali na lepsze swoje szkoły i najbliższe otoczenie.
Głowy pełne pomysłów
Uczniowie reprezentowali programy CEO: Młody Obywatel, Poczytajmy, Mistrzowie Kodowania i OK zeszyt. Młodzi obywatele przygotowali m.in. reportaż „Agenci tacy jak my” o marzeniach dzieci niepełnosprawnych, poznawali losy absolwentów czy zmieniali swoją miejscowość na lepsze i badali opinie lokalnej społeczności na temat różnych instytucji. Natomiast młodzi mistrzowie kodowania poznali kodowanie w Scratch, realizując proste animacje, gry, kartki okolicznościowe. W czasie trwania projektu uczniowie tworzyli projekty edukacyjne z różnych dziedzin: matematyka, przyroda, historia, plastyka, które miały postać gier, łamigłówek, animacji, prezentacji, interaktywnych widowisk. Z kolei uczniowie biorący udział w OK zeszyt uczyli się brania odpowiedzialności za swoje uczenie się, a zeszyty uczniów przypominały prawdziwe dzieła sztuki, które aż zachęcają, by do nich często sięgać.
Wolontariusze z programu Poczytajmy zakładali kluby czytelnicze, czytali najmłodszym i uwrażliwiali maluchy na piękno literatury, wspólnie się bawili, przeprowadzali lekcje języka angielskiego.
– Uczniowie przygotowują naprawdę niesamowicie inspirujące rzeczy i pokazują, że uczenie się w szkole może być ciekawą przygodą – mówi Michał Tragarz, koordynator OPPM. – OPPM w tym roku osiągnął pełnoletność, a to najlepszy dowód na to, że taka platforma wymiany doświadczeń jest wszystkim potrzebna – dodaje Michał Tragarz.
To samo przyznają przedstawiciele szkół, którzy wzięli udział w tegorocznym OPPM, podkreślając, że dla uczniów i uczennic przyjazd do Warszawy i zaprezentowanie efektów pracy przed ogólnopolską publicznością to także wyróżnienie i nagroda za robienie znacznie więcej niż wymaga podstawa programowa.