19 września 2011 roku odbyła się pierwsza regionalna konferencja poświęcona przyszłości strategii Dolnego Śląska dla młodzieży zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląską Radę ds. Młodzieży. Dolny Śląsk jest pionierem w kraju w zakresie systemowych rozwiązań dla młodzieży.
O potrzebie wyznaczenia dalszych priorytetów dla rozwoju polityki młodzieżowej na poziomie krajowym i regionalnym mówił podczas otwierania konferencji Paweł Dębek, Przewodniczący Dolnośląskiej Rady ds. Młodzieży.
Agnieszka Muszyńska, Przewodnicząca Komisji ds. Młodzieży Sejmiku Województwa omówiła działania strategiczne dla młodzieży na Dolnym Śląsku. Wśród wymienionych efektów działalności Komisji znalazło się między innymi: powołanie Pełnomocnika Marszałka ds. Młodzieży, propozycje do uzupełnienia Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego o problematykę młodzieżową oraz powstałe dokumenty analityczno-diagnostyczne dotyczące dolnośląskiej młodzieży.
Gościem specjalnym Konferencji był Senator Jarosław Duda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Krajowy Koordynator Europejskiego Roku Wolontariatu, który mówił o możliwościach związanych z wprowadzeniem zawodu pracownika młodzieżowego oraz o planach wyodrębnienia osobnych środków w ramach PO Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na działania dla młodzieży. Pan Minister poruszył również kwestię zmiany wzoru oferty dotyczącej realizacji zadania publicznego w zakresie uproszczenia kalkulacji przewidywanych kosztów realizacji tego zadania, prosząc jednocześnie o rekomendacje ze strony organizacji pozarządowych dotyczące kierunków działań strategicznych na rzecz młodzieży.
Zaprezentowano również dwa wybrane projekty, które otrzymały dotację w konkursie UMWD „Wsparcie dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego poprzez wzmocnienie postaw obywatelskich wśród młodzieży z terenu Dolnego Śląska”: warsztaty artystyczne organizowane przez Fundację Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej oraz program edukacji pozaformalne dla podopiecznych domów dziecka z terenu Dolnego Śląska, przeprowadzony przez Stowarzyszenie Karta 99.
W czasie konferencji uczestnicy rekomendowali następujące rozwiązania dla rozwoju polityki młodzieżowej:
W obszarze prawa: uregulowanie sytuacji prawnej osób pracujących w obszarze edukacji pozaformalnej poprzez utworzenie zawodu pracownika młodzieżowego, a także podjęcie działań dla ustabilizowania sytuacji osób zatrudnionych w organizacjach; zbudowanie systemowych rozwiązań poprzez uchwalenie ustawy o pracy z młodzieżą; uproszczenie procedur związanych z zakładaniem i prowadzeniem stowarzyszeń; włączenie do strategii rozwoju Dolnego Śląska propozycji związanych z działaniami dla młodzieży.
W obszarze procedur: uproszczenie wzoru oferty o dotację dla organizacji pozarządowych; ujednolicenie i uproszczenie procedur konkursowych; zwiększenie ilości zadań przekazywanych organizacjom pozarządowym przez samorządy;
W obszarze finansów: wyodrębnienie priorytetu na politykę młodzieżową w Funduszu Inicjatyw Pozarządowych lub też utworzenie osobnego źródła finansowania takich działań; włączenie problematyki młodzieżowej w obszar funduszy unijnych w nowym okresie budżetowym; zwiększenie środków w konkursie Urzędu na edukację pozaformalną; wyodrębnienie osobnych funduszy na działalność organizacji federacyjnych i parasolowych.
Źródło: Dolnośląska Rada ds. Młodzieży