Czym jest edukacja pozaformalna, nieformalna i międzykulturowa? Jak są postrzegane kraje Europy Wschodniej i Kaukazu, i z czym kojarzą się młodzieży? Poprzez jakie działania młodzież chciałaby podjąć ze swoimi rówieśnikami z tych krajów dialog i współpracę? To tylko niektóre z pytań, na jakie starali się odpowiedzieć uczestnicy debaty młodzieżowej, która odbyła się 27 października 2011.
W wydarzeniu tym wzięło udział blisko 70 osób. Tematem dyskusji była edukacja pozaformalna, nieformalna i międzykulturowa. „Młodzież i świat” - czyli jakie działania chcielibyśmy podjąć wspólnie z rówieśnikami z Europy Wschodniej i Kaukazu. Debata jest częścią projektu „Świętokrzyskie forum młodych – Nam zależy”, realizowanego przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Młodzież w działaniu”. Oprócz młodzieży (od gimnazjalistów poprzez przedstawicieli młodzieży licealnej oraz studentów) w debacie uczestniczyli również przedstawiciele władz lokalnych, politycy, decydenci, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz instytucji działających na rzecz młodzieży.
Po uroczystym otwarciu debaty każdy z zaproszonych gości miał możliwość przedstawienia się i zaprezentowania swoich szkół czy instytucji. Dzięki temu uczestnicy podzielili się na forum swoimi doświadczeniami związanymi z projektami młodzieżowymi oraz zachęcali wszystkich do podejmowania podobnych inicjatyw. Ze względu na liczbę gości, uczestnicy zostali podzieleni na trzy panele dyskusyjne, które zostały prowadzone przez specjalnie przygotowanych do swojej roli moderatorów. W każdym z paneli uczestniczyli eksperci, którzy wspólnie z młodzieżą zastanawiali się najpierw czym jest edukacja formalna, jakie są jej plusy oraz minusy. Następnie uczestnicy przeszli do zagadnienia edukacji pozaformalnej, nieformalnej i międzykulturowej. Młodzież zgodnie doszła do wniosku, że działania wykraczające poza edukację formalną znacznie rozwijają kompetencje, które można rozwijać zgodnie z własnymi zainteresowaniami. Praktyka, wymiana doświadczeń, obalanie stereotypów i nauka języków obcych to tylko część z korzyści, jakie przynoszą działania pozaszkolne. Działalność m.in. w organizacjach pozarządowych, wolontariacie czy wymianach międzynarodowych ułatwiają znalezienie w przyszłości ciekawej pracy.
Debatę zamknęła sesja podsumowująca, podczas której zaprezentowano wnioski ze wszystkich trzech grup. Temat edukacji pozaformalnej, nieformalnej i międzykulturowej oraz współpracy z krajami Europy Wschodniej i Kaukazu jest bardzo szeroki, i stanowi wstęp oraz zapowiedź dalszych dyskusji, których potrzebę potwierdzili wszyscy uczestnicy spotkania. W szeroko rozumianej edukacji pozaformalnej i wykorzystywanych w niej metodach tkwi ogromny potencjał, który powinien być jak najszerzej rozpropagowany.
Debata młodzieżowa była jedną z trzech zaplanowanych w projekcie „Świętokrzyskie forum młodych – Nam zależy!”. Następne odbędą się 17 listopada oraz 8 grudnia. Będą one dotyczyć kolejno zagadnień takich jak : „Młody Polak - świadomy obywatel, czyli rozważania dotyczące uczestnictwa młodzieży w życiu publicznym i dostępu do informacji” i „Bezrobocie czy zatrudnienie młodych osób - czyli jakie cechy powinien posiadać dobry kandydat do pracy”.
Zachęcamy młodzież do uczestniczenia w takich akcjach i dzielenia się swoimi opiniami i doświadczeniami!