Młodzież chce mieć wybór na szkolnych stołówkach. Dzień Bezpiecznej Żywności w Liceum Sowizdrzała
Z czym kojarzy się szkolna stołówka? Oprócz jajka w sosie musztardowym z ziemniakami czy bardziej kultową grochówką, a na drugie makaron z truskawkami, przede wszystkim z marnowaniem, co potwierdzają uczniowie szkół podstawowych i licealiści z Katowic.
Przy współpracy Liceum Sowizdrzała oraz Green REV Institute zorganizowaliśmy w Katowicach Dzień Bezpiecznej Żywności. Młodzi brali udział w warsztatach, pokazie filmu “Katastrofa na talerzu” oraz w dyskusji obywatelskiej, wymieniając się swoimi spostrzeżeniami na temat szkolnych stołówek, marnowanej w nich żywności i niedostosowania podawanych im dań do ich wieku i zapotrzebowania, bo jak wspominały uczennice jednej z katowickich podstawówek, zdarzyło się, że dzieci w wieku od 7 do 14 lat dostały na obiad śledzie w oleju…
– Stołówka i jedzenie w niej nie kojarzy nam się dobrze, zdarza się, że wyrzucane są całe porcje jedzenia. Ogólnie idzie się na ilość, a nie zwraca się uwagi na jakość tego jedzenia. Najmniej marnuje się obiadów na słodko i zupy pomidorowej - podkreślają uczennice podstawówki z Katowic.
Podczas warsztatów o bezpiecznej i roślinnej żywności młodzi rozmawiali o tym jak przekonać rodziców i dyrekcje szkół do wprowadzenia roślinnych piątków, zdrowych szkolnych obiadów i dań, które są dostosowane do ich preferencji. Młodzież, która brała udział w wydarzeniu jest bardzo świadoma tego, jakie jedzenie jest zdrowe, a którego lepiej unikać, jednak przyznają, że ilość zajęć, które mają i pośpiech rodziców nie pozwalają na planowanie posiłków, wspólne gotowanie czy zastanowienie się nad tym jak to co jemy wpływa na klimat i planetę.
– W naszej szkole mamy swoją kuchnię i w przerwie możemy ugotować sobie zdrowy szybki obiad - mówi Hania, uczennica Liceum Sowizdrzała - Najczęściej gotujemy makaron z soczewicą lub ciecierzycą, zdarza się, że ktoś przychodzi wcześniej do szkoły i gotuje dla wszystkich zupę. Mamy też wspólną lodówkę i spiżarnię. Gotujemy bez mięsa, z produktów, które kupujemy w warzywniaku w centrum Katowic - dodaje.
Dyskusja obywatelska, którą prowadzili młodzi pokazała wiele problemów, związanych z sytuacją klimatyczną, ale także z codziennymi wyborami konsumenckimi i trudnością w przekonywaniu dorosłych do racji młodych. Działanie obywatelskie, które podjęliśmy podczas Dnia Bezpiecznej Żywności, to podpisywanie pocztówek z apelem Green REV Institute do premiera Donalda Tuska i polskiego rządu o transparentność sieci handlowych, wprowadzenie do szkół zdrowej i bezpiecznej roślinnej żywności, a także prawo do życia w czystym środowisku.
Wydarzenie w Liceum Sowizdrzała odbyło się dzięki współpracy z Green REV Institute, Food Voices Coaliton, Healthy Food Healthy Planet.
Źródło: Liceum Sowizdrzała