Zainteresowanie licealistów pierwszą w Polsce praktyczną olimpiadą „Zwolnieni z teorii” przerosło oczekiwania organizatorów – fundacji Social Wolves. Okazuje się, że młodzi ludzie w Polsce chcą zmieniać swoje otoczenie na lepsze. Chcą działać. Na aktywność społeczną są gotowi poświęcać swój wolny czas po lekcjach.
Do 15 listopada do udziału w olimpiadzie zgłosiło się ponad 4700 uczestników z ponad 700 szkół w całej Polsce. Uczniowie zadeklarowali realizację blisko 1200 projektów społecznych. Każdy z nich przez najbliższe miesiące poświęci na nie po kilkadziesiąt dni pracy społecznej.
W kontekście wyborów samorządowych zgłoszone dotychczas projekty pokazują, co według młodych ludzi jest ważne dla lokalnych społeczności.
Wśród pomysłów przeważa tematyka kulturalna (21%) i edukacyjna (14%).
Licealiści zgłosili też wiele projektów skierowanych do społeczności lokalnej (14%) i związanych z akcjami charytatywnymi (13%). W Olsztynie młodzi ludzie chcą zorganizować turniej ku chwale Żołnierzy Wyklętych, w Wołominie – wspierać niepełnosprawnych, w Gdańsku – przedstawiać absolwentom szkół średnich warunki życia na studiach, w Radomiu – propagować zdrowy styl życia, w Ostrołęce – wspierać bezdomne zwierzęta, w Poznaniu – pokazywać legalny dostęp do darmowej kultury, w Bielsku-Białej – uświadamiać znaczenie Żydów w rozwoju miasta. Pomysłów są setki.
Jeśli zainteresował Państwa temat społecznego zaangażowania młodych ludzi w Polsce lub w Państwa regionie, to zapraszamy do kontaktu z organizatorami olimpiady.
Źródło: info. nadesłana